Powstaje muzeum Uniwersytetu Opolskiego

Redakcja
- Muzeum ma być gotowe za dwa lata. Mamy już sporo eksponatów, ale czekamy na kolejne - mówi Wanda Matwiejczuk, której rektor powierzył misję tworzenia  placówki.
- Muzeum ma być gotowe za dwa lata. Mamy już sporo eksponatów, ale czekamy na kolejne - mówi Wanda Matwiejczuk, której rektor powierzył misję tworzenia placówki. Sławomir Mielnik
Część zbiorów już udało się zgromadzić, ale uczelnia czeka na kolejnych darczyńców, którzy wzbogacą kolekcję.

Muzeum będzie się znajdowało w Bibliotece Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego (w Collegium Maius).

Misję jego tworzenia otrzymała Wanda Matwiejczuk, obecna dyrektor biblioteki.

- Czas rozproszył wiele dokumentów i rolą muzeum będzie ich poszukiwanie i kolekcjonowanie - mówi kustosz muzeum. - Planujemy zgromadzić eksponaty związane z historią PWSP we Wrocławiu, działającej w latach 1950-1994, Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu w latach 1954-1994 i Uniwersytetu Opolskiego istniejącego od 1994 roku. Zgromadzone dokumenty będą wiązały się ze wszystkimi formami działalności akademickiej: naukowe i kulturalnej, a także akcjami, w których wyraźnie zaznaczyła się rola UO - dodaje.

Przy muzeum powstanie również część archiwalna, w której znajdą się publikacje prasowe czy czasopisma akademickie, których jest w bibliotece gigantyczna kolekcja. Będą też pamiątki: medale, statuetki, które upamiętniają zasługi uniwersytetu, albo jubileusze, a także dokumentacja związana z przyznawaniem doktoratów honorowych uczelni.

- W kolekcji znajdzie się również seria portretów rektorów uniwersyteckich. Póki co można je oglądać w sali Senatu - mówi kustosz.

Wśród muzealnych eksponatów będą również dzieła sztuki, które uczelnia otrzymała od początku swojego istnienia.

Jedną z perełek zbiorów, które już się znajdują w zasobach jednostki, jest przekazana przez Instytut Żydowski dokumentacja związana z profesorami Elżbietą i Murycym Hornami, którzy wiele lat pracowali w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

- Byli m.in. popularyzatorami idei Korczaka. Pozostały po nich pamiątki rodzinne, fotografie. Chcemy pogrupować je tematycznie. W przyszłości będą one mogły służyć ludziom, którzy chcieliby badać ich losy - mówi Wanda Matwiejczuk.

Profesor Horn był rektorem WSP w latach 1966-68. Stanowisko stracił po studenckich protestach w marcu 1968 roku. Nie wpuścił wówczas milicji na teren uczelni.

Dary dla muzeum przekazał także Harry Duda, opolski poeta. Są to gadżety związane z jego życiem studenckim.

- Od kilku kadencji informacje dotyczące uniwersytetu gromadzone są także w kronikach uczelni. I one wejdą w skład muzealnych zbiorów. Na bieżąco dokumentują fakty i sytuacje z życia uczelni - mówi kustosz.

Zbiory mają być eksponowane w dwóch pomieszczeniach biblioteki. Z czasem, gdy będzie ich przybywać, muzeum ma się powiększać. Jego otwarcie planowane jest za dwa lata. To idealny moment, bo wtedy Uniwersytet Opolski będzie obchodził swoje 20-lecie.

Do tego czasu uczelnia chce prowadzić akcję zbierania pamiątek wśród absolwentów, pracowników i sympatyków uczelni.

- Prosimy naszych ofiarodawców, by opisywali przekazywane dary. Na przykład w przypadku zdjęć powinna być dołożona informacja, kto się na nim znajduje i w jakiej sytuacji zostało zrobione. Dary należy przekazywać na adres biblioteki głównej UO - mówi kustosz.

Przypomnijmy, że swoje muzeum od prawie dwóch lat ma także Politechnika Opolska. Tworzą je dwa zasadnicze działy. W jednym eksponowane są dokumenty związane z historią uczelni, a w drugiej jest niezwykła kolekcja rentgenowskich lamp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska