Powstała druga Alternatywna Mapa Opola

Anna Konopka
Anna Konopka
Michał Misiura, Magdalena Schatt i Seweryn Ptak współpracowali przy tworzeniu drugiej Alternatywnej Mapy Opole.
Michał Misiura, Magdalena Schatt i Seweryn Ptak współpracowali przy tworzeniu drugiej Alternatywnej Mapy Opole. Anna Konopka
Druga Alternatywna Mapa Opola jest już dostępna dla mieszkańców i turystów w Miejskiej Informacji Turystycznej, Kiosku Kulturalnym oraz w większości instytucji kulturalnych w mieście.

- 72 punkty, które trafiły na naszą mapę wskazało 700 mieszkańców Opola wypełniając ankietę, w której pytaliśmy o najciekawsze zakątki miasta - mówi Seweryn Ptak ze Stowarzyszenia OPAK, które wydało mapę. - Chodziło o to, żeby przedstawić Opole w sposób inny i ciekawy - dodaje.

Nowa, druga już Alternatywna Mapa Opola (pierwsza została wydana w 2011 roku), dostępna jest dla mieszkańców i turystów w Miejskiej Informacji Turystycznej, Kiosku Kulturalnym oraz we wszystkich instytucjach, które znalazły się na mapie.

- Mapa jest utrzymana w stylu retro, a teksty zostały napisane językiem dość specyficznym i staromodnym. Pojawia się w nich np. szyk przestawny, archaizmy. Nie czyta się tego zbyt prosto. Zależało nam na tym żeby opowiedzieć o mieście w inny sposób. Ta mapa ma być takim przyjacielem, dżentelmenem w meloniku - dodała Magdalena Schatt, która odpowiada za teksty na mapie.

- Liczymy też na efekt Alternatywnej Mapy Opola, tzn. być może osoby, które będą tę mapę czytać, zaczną też mówić o mieście takim językiem, jakim została ona napisana i stylu w jakim ją zaprezentowaliśmy - żartował Seweryn Ptak.
Projekt graficzny stworzył Michał Misura, na co dzień związany z Instytutem Sztuki UO.

- Moim, dość trudnym zadaniem, było skomponowanie tej mapy w jedną całość, tak żeby była przystępna i klarowna. Ostatecznie udało mi się połączyć elementy stylistyki retro i pewną futurystykę - opowiadał Michał Misiura.

Na spotkaniu prezentującym AMP obecny był również przedstawiciel firmy Binartech

- Wspieramy mapę w formie aplikacji mobilnej, która jest dostępna po zeskanowaniu kodu QR - podkreślił Bartosz Ogonowski z Binartechu.

Mapę wydano w nakładzie 10 tys. egzemplarzy i jest ona dostępna także w języku angielskim. Nowością w odniesieniu do pierwszej edycji "Mapy" są m.in. 6-pytaniowy quiz wiedzy o Opolu czy graficzne zaznaczone cechy miejsc (dostęp do internetu, ułatwienia dla niepełnosprawnych, możliwość płacenia kartą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska