Powstańcy śląscy znów się bili o Górę św. Anny. Inscenizacja słynnej bitwy sprzed blisko 100 lat

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Krzysztof Marcinkiewicz
Rekonstruktorzy z różnych stron kraju zjechali w okolice wsi Oleszka, gdzie odtworzono fragment bitwy będącej częścią III Powstania Śląskiego. Inscenizacja odbyła się bez udziału publiczności, ale można ją zobaczyć u nas w galerii zdjęć.

W okolice wsi Oleszka przyjechali rekonstruktorzy w strojach i mundurach powstańców śląskich, Freikorpsu czy Selbstschutzu. Zebrali się na stokach góry w rezerwacie Lesisko. Mieli broń i inne elementy wyposażenia wojskowego z tamtej epoki.

- Chcieliśmy częściowo odtworzyć bitwę, która miała tutaj miejsce w maju 1921 roku - mówi portalowi nto.pl Krzysztof Marcinkiewicz z Instytutu Śląskiego.

Bitwa rozpoczęła się od ataków Niemców na oddziały powstańcze. Freikorps nacierał od północy, później w okolicach całej Góry św. Anny doszło do bardzo zaciętych walk. Wiele miejscowości kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk.

We wsi Oleszka, niedaleko miejsca, gdzie przeprowadzono rekonstrukcję, zginął Karol Hieronim Chodkiewicz, ochotnik Trzeciego Powstania Śląskiego. Tablica ku jego czci znajduje się na ścianie kaplicy pw. Nawiedzenia NMP we wsi Oleszka. We wsi jest głaz narzutowy z tablicą w miejscu jego śmierci. Tablica upamiętniająca Chodkiewicza jest także wmurowana w mur Wawelu przy drodze prowadzącej do głównego wejścia.

Rekonstrukcja odbyła się bez udziału publiczności. Zdjęcia możesz zobaczyć w naszej galerii.

Niedługo powstanie także film z tego wydarzenia, który będzie można zobaczyć na YouTube.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Dodaj ogłoszenie