Powstanie brygada obrony terytorialnej. Opolanie dostaną karabiny i mają być gotowi na wojnę

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Rafał Plantos, Jacek Szczepanik, Arkadiusz i Grzegorz Budni i Konrad Włodarski biorą udział w militarnych grach w terenie, nazywanych ASG, które są organizowane w Nysie. Gry przypominają prawdziwe ćwiczenia na poligonie, a ich uczestnicy, pasjonaci broni i zajęć paramilitarnych, mają się stać m.in. trzonem tworzonej obrony terytorialnej.
Rafał Plantos, Jacek Szczepanik, Arkadiusz i Grzegorz Budni i Konrad Włodarski biorą udział w militarnych grach w terenie, nazywanych ASG, które są organizowane w Nysie. Gry przypominają prawdziwe ćwiczenia na poligonie, a ich uczestnicy, pasjonaci broni i zajęć paramilitarnych, mają się stać m.in. trzonem tworzonej obrony terytorialnej. Fot. Fabian Miszkiel
MON planuje stworzyć obronę terytorialną na wzór Amerykańskiej Gwardii Narodowej. Na Opolszczyźnie będzie w niej służyć ponad 1000 ochotników.

W każdym z województw miałaby powstać jedna brygada obrony terytorialnej, a w mieście wojewódzkim dodatkowo batalion. Z kolei na każdy powiat ma przypadać kompania licząca około 100 żołnierzy ochotników. W kompaniach powiatowych mają się szkolić średnio 30 dni w roku. Jeden weekend w miesiącu oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

Jest kilka koncepcji takiej ochotniczej gwardii. Od lekkiej piechoty, przez jednostki pancerno-zmechanizowane, do oddziałów quasi-milicyjnych. Największe szanse na realizację ma ta pierwsza. W każdym z przypadków ochotnicy mają dysponować bronią palną, która prawdopodobnie będzie przechowywana w magazynach policyjnych.

Pierwsze brygady powstaną na wschodzie Polski. Wszystkie mają osiągnąć gotowość organizacyjną najpóźniej w 2019 roku.

- Obrona terytorialna ma wspierać wojska operacyjne i składać się z ochotników. Na co dzień osoby te wykonują swoją normalną pracę zawodową, a okresowo pełnią służbę wojskową na terenie swojego województwa - tłumaczy Maciej Paszyn z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, które opracowało koncepcję.

O potrzebie powołania obrony terytorialnej mówiono już w latach 90. Ale dopiero teraz Narodowe Centrum Studiów Strategicznych przygotowało kompleksową koncepcję funkcjonowania takiej gwardii. Wstępem do służby w formacji OT ma być odbycie ogólnowojskowej służby przygotowawczej. Kandydaci przejdą nie tylko podstawowe szkolenie, ale również zostaną sprawdzone ich predyspozycje, czy w ogóle nadają się do tego, żeby dać im broń. Zaliczeniem służby przygotowawczej będzie wcześniejsza służba wojskowa w dowolnej formacji.
Szkolenia mają być realizowane częściowo przez certyfikowane organizacje i stowarzyszenia paramilitarne. Służba przygotowawcza wynosiłaby około 6-8 tygodni. Nabór do formacji OT ma być prowadzony w dwóch grupach: osoby w wieku policealnym/ studenckim (18-25 lat) kontynuujące edukację oraz osoby aktywne zawodowo (20-45 lat). Przeszkolenie tych pierwszych nie stanowi problemu, bo może się odbyć w wakacje. Dla pozostałych przewidziano kursy weekendowe. Arkadiusz Budny z Nysy, który organizuje militarne gry terenowe (zwane ASG), uważa, że pomysł sam w sobie jest dobry.

- Dziś wielu młodych ludzi interesuje się obronnością, nawet sami finansują sobie szkolenia. Państwo mogłoby z nich skorzystać - podkreśla Budny. - Pod jednym jednak warunkiem, czyli naprawdę profesjonalnego zorganizowania takiej gwardii. Bo jeżeli to ma być tylko na papierze, to bez sensu, aby w ogóle z tym ruszać.

W jednej z koncepcji zaangażowani we współtworzenie takich oddziałów mieliby być samorządowcy, najprawdopodobniej starostowie.

- Coś tam słyszeliśmy już na ten temat, ale szczegółów nie znamy - mówi Józef Kozina, starosta głubczycki. - Nie chciałbym tylko, żeby doszło do sytuacji, w której dostaniemy jakieś kolejne zadanie do zrealizowania, a nie pójdą za tym odpowiednie pieniądze.

W sumie na Opolszczyźnie w OT miałoby służyć od 1000 do 1500 ochotników. W całej Polsce - od 75 do 95 tysięcy. Pomysłodawcy liczą na to, że zainteresowanie uczestnictwem w OT wyrażą przede wszystkim członkowie grup paramilitarnych, rekonstrukcyjnych oraz klas mundurowych w szkołach średnich.
Trzy koncepcje obrony

Pierwsza zakłada, że obrona terytorialna będzie miała charakter lekkiej piechoty, pozbawionej ciężkiego sprzętu bojowego, dysponującej jednak przenośną bronią przeciwpancerną i przeciwlotniczą. Ma być przygotowana głównie do walk w miastach i terenach trudno dostępnych.

Druga zakłada utworzenie brygad pancerno-zmechanizowanych, obsadzonych kadrowo przez niezawodowych żołnierzy OT. Ich zadania polegałyby w znacznym stopniu na wsparciu bojowym regularnych wojsk lądowych oraz prowadzeniu działań opóźniających i defensywnych.

Ostatnia koncepcja zakłada powołanie quasi-milicji. Przewidziana jest przede wszystkim do opanowywania zagrożeń niemilitarnych, czyli kryzysów migracyjnych, klęsk żywiołowych. Ta ostatnia ma jednak najmniejsze poparcie w MON.

Wideo

Komentarze 92

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janko
W dniu 12.04.2016 o 22:59, Zenek 1966 napisał:

Już sie zapisuje i staję z bronią w reku gotów zginąć. Staję do bo ju zaraz za szeregami dyrektorów i urzędników, działaczy politycznych partii politycznych i młodzieżówek, samorządów terytorialnych. Zaraz za szeregami kierowników, naczelników, dyrektorów i kierowników z banków, agencji nieruchomości, firm konsultingowych, ANR, ARR, ARiMR, ministerstw. Zaraz za biznesmenami kupującymi sobie samochody za milion, płacących grosze 'robolom" i "robactwu". Innymi słowy niech mi ktoś powie jaki mam powód by walczyć o państwo i ludzi którzy na co dzień mnie wykorzystują i udowadniają że ich racja jest najważniejsza, że jestem nic nie wartym śmieciem? Ja zarabiający 1350 złotych miesięcznie z 20 letnim stażem, mam gdzieś takie państwo. Ekspert w banku powiedziałby że nie mam motywacji.

Masz rację, ja dodałbym jeszcze jedno ... nie da się bronić takiego kraju, który odmawia nam prawa do obrony osobistej, do obrony zdrowia i mienia rodziny. Na cóż nam OT, jak napadnięci w domu możemy stać się przestępcami, bo rzekomo przekroczyliśmy obronę konieczną. Taki wskaźnik liczba broni/100 mieszkańców stawia nas na ok. 140 miejscu na świecie. A to bardzo fajny wskaźnik dotyczący ... WOLNOŚCI. Zobaczcie jakie kraje mają najwięcej broni/100 osób i dlaczego to właśnie tam chętnie emigrujemy.

t
towarzysz
W dniu 20.12.2016 o 19:15, Antoni spod Broni napisał:

Sami lingwiści w tej brygadzie jak widzę.


Troll z KOD
A
Antoni spod Broni

Sami lingwiści w tej brygadzie jak widzę.

j
jol
W dniu 17.12.2016 o 01:35, Gość napisał:

Na dziesięć wypisanych wyrazów, zaledwie jeden wygląda na zdecydowanie niemiecki, chociaż posiada swój rdzenny odpowiednik w śląskiej gwarze ( masz rację - mosz prowda ). Czyli, już na tak prostym przykładzie widać, że naleciałości "niemieckie" mogły z trudem zaanektować zaledwie skromne 10% obrzeży śląskiej mowy.

Ps. Experta lod siedmiu bolejsci. Jus nie wjys cego sie chytac. Tak zle z tobun
G
Gość
W dniu 17.12.2016 o 01:35, Gość napisał:

Na dziesięć wypisanych wyrazów, zaledwie jeden wygląda na zdecydowanie niemiecki, chociaż posiada swój rdzenny odpowiednik w śląskiej gwarze ( masz rację - mosz prowda ). Czyli, już na tak prostym przykładzie widać, że naleciałości "niemieckie" mogły z trudem zaanektować zaledwie skromne 10% obrzeży śląskiej mowy.

Du hast wohl Langeweile und kannst nicht schlafen. Lass die Dinge ruhen von denen du sowieso keine Ahnung hast
G
Gość
W dniu 16.12.2016 o 23:52, jol napisał:

Camu lune by mialy byc blyndne przecan lun mol recht     1        2    3      4       5       6               7        8     9      10

 

Na dziesięć wypisanych wyrazów, zaledwie jeden wygląda na zdecydowanie niemiecki, chociaż posiada swój rdzenny odpowiednik w śląskiej gwarze ( masz rację - mosz prowda ). Czyli, już na tak prostym  przykładzie widać, że naleciałości "niemieckie" mogły z trudem zaanektować zaledwie skromne 10% obrzeży śląskiej mowy.

j
jol
W dniu 17.12.2016 o 00:00, Gość napisał:

Tyj Jole połunaczony przestof se tyn twój leptop na pl to se naklejisz na 5 tastów cetelki ze polskymi literkuma, ganz ajnfach jedyn klik i zas mołsz de i na łodwród.Piszesz mundrze jyno niektórzy cie mogom niy zrozumieć.

Ist es vielleicht besser so? oder regt dich das auch auf
G
Gość
W dniu 16.12.2016 o 23:52, jol napisał:

Camu lune by mialy byc blyndne przecan lun mol recht

Tyj Jole połunaczony przestof se tyn twój leptop na pl to se naklejisz na 5 tastów cetelki ze polskymi literkuma, ganz ajnfach jedyn klik i zas mołsz de i na łodwród.Piszesz mundrze jyno niektórzy cie mogom niy zrozumieć.

j
jol
W dniu 16.12.2016 o 23:39, Gość napisał:

Na to, co "pokazuje historia", nie wystarczy, ot, tak sobie, czasami "rzucić okiem", aby móc wysnuć poprawne wnioski. Twoje wnioski są zdecydowanie błędne.

Camu lune by mialy byc blyndne przecan lun mol recht
G
Gość
W dniu 16.12.2016 o 21:59, Eurofighter napisał:

Tyla ze ci nic z Polskom niemieli do czyniynia i potym tys. Jak Historia tych Terynow pokazuje ze niebola Slowiansko.

Na to, co "pokazuje historia", nie wystarczy, ot, tak sobie, czasami  "rzucić okiem", aby móc wysnuć poprawne wnioski. Twoje wnioski są zdecydowanie błędne.

E
Eurofighter
W dniu 16.12.2016 o 20:17, Gość napisał:

    Może masz i rację, skoro potrafię, ( jako pierwszy,  po ok. 40. tysiącach lat ), wziąć do ręki doskonale ( ergonomicznie ) okrzesany krzemień i podziwiać sprawność i mądrość Ludzi, którzy mieszkali kiedyś na skraju mojego ogrodu, posługując się tym narzędziem, to akurat w tym kontekście, moje rozumienie cywilizacji prezentuje się jako bardzo odległe i zacofane.

Tyla ze ci nic z Polskom niemieli do czyniynia i potym tys. Jak Historia tych Terynow pokazuje ze niebola Slowiansko.

j
jol
W dniu 16.12.2016 o 20:17, Gość napisał:

Może masz i rację, skoro potrafię, ( jako pierwszy, po ok. 40. tysiącach lat ), wziąć do ręki doskonale ( ergonomicznie ) okrzesany krzemień i podziwiać sprawność i mądrość Ludzi, którzy mieszkali kiedyś na skraju mojego ogrodu, posługując się tym narzędziem, to akurat w tym kontekście, moje rozumienie cywilizacji prezentuje się jako bardzo odległe i zacofane.

Jol nawet by nie myslol zejs as taki prymitywny. Myslol zech ze szabelki dostaniecie
G
Gość
W dniu 15.12.2016 o 13:35, Eurofighter napisał:

Aber echt, Udowacz do² Polak "Cywilizowany".

    Może masz i rację, skoro potrafię, ( jako pierwszy,  po ok. 40. tysiącach lat ), wziąć do ręki doskonale ( ergonomicznie ) okrzesany krzemień i podziwiać sprawność i mądrość Ludzi, którzy mieszkali kiedyś na skraju mojego ogrodu, posługując się tym narzędziem, to akurat w tym kontekście, moje rozumienie cywilizacji prezentuje się jako bardzo odległe i zacofane.

E
Eurofighter
W dniu 15.12.2016 o 13:08, Gość napisał:

... staram się być w miarę ucywilizowanym Człowiekiem, wszystkie pozostałe formuły są dla mnie zbyt ciasne, a bardzo nie lubię, gdy ( gdziekolwiek ) mnie coś dokuczliwie ugniata.

Aber echt, Udowacz do² Polak "Cywilizowany".

G
Gość
W dniu 15.12.2016 o 10:28, posta larsen napisał:

A ty napewno jestes Ślązaakiem. Du zdobylakpoukrainski hast überhaupt keine Heimat.

... staram się być w miarę ucywilizowanym Człowiekiem, wszystkie pozostałe formuły są dla mnie zbyt ciasne, a bardzo nie lubię, gdy ( gdziekolwiek ) mnie coś dokuczliwie ugniata.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3