Pożar w Strzelcach Opolskich. 15-latka próbowała gasić wodą płonący olej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Do pożaru doszło w środę w Strzelcach Opolskich. Na miejsce wezwano straż pożarną i pogotowie ratunkowe.

15-latka przebywała w domu, gdzie ma obecnie zajęcia zdalne. Przez większość czasu przebywała pod opieką matki, ale w pewnym momencie kobieta wyszła na chwilę, by wyprowadzić psa.

Nastolatka zgłodniała, więc w przerwie między lekcjami postanowiła usmażyć frytki. Postawiła olej na piecu, a gdy wróciła z garnka wydobywał się dym.

Wystraszona dziewczyna instynktownie włożyła garnek do zlewozmywaka i odkręciła kran z wodą. Wtedy z garnka buchnęły płomienie. Matka nastolatki, która wróciła akurat do domu ugasiła pożar, przykrywając garnek ręcznikiem i przenosząc go do wanny.

Niestety w trakcie gaszenia, kobieta poparzyła sobie nogę gorącym olejem. Nastolatce nic poważnego się nie stało.

Na miejsce wezwano straż pożarną i pogotowie ratunkowe.

- Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na ewakuacji trzech osób z zadymionych pomieszczeń mieszkalnych, udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy, dogaszeniu palącego się oleju, a następnie wyniesieniu go na zewnątrz obiektu - relacjonuje bryg. Piotr Zdziechowski, rzecznik strzeleckich strażaków. - Pomieszczenia przewietrzano oraz sprawdzono kamerą termowizyjną celem wyeliminowania zarzewi ognia. Na koniec sprawdzono wszystkie pomieszczenia miernikiem wielogazowym na zawartość gazów pożarowych.

Matka nastolatki zdecydowała się opowiedzieć o sprawie publicznie, żeby ostrzec innych.

- To, że rozgrzanego oleju nie należy gasić wodą, jest dla wielu osób oczywiste - mówi kobieta. - Ale dla naszych dzieci niekoniecznie. Dlatego warto z nimi o tym porozmawiać. Obecnie wielu uczniów przebywa w domach na nauce zdalnej. Jak pokazała nasza historia, o wypadek nietrudno.

Na skutek pożaru, kuchnia w mieszkaniu nadaje się do remontu.

Jak ugasić palący się olej?
Nie należy próbować przesuwać lub zdejmować z kuchenki naczynia z płonącym olejem. Trzeba wyłączyć gaz lub zasilanie elektryczne pod palnikiem z naczyniem. Zakryć naczynie tak, aby odciąć dopływ powietrza do jego wnętrza, można w tym celu wykorzystać wilgotny ręcznik, deskę do krojenia lub pokrywkę. Należy odczekać dłuższą chwilę, zanim zdejmiemy przykrycie, ponieważ gorący olej może ponownie się zapalić. Pamiętajmy - do gaszenia oleju nie wolno używać wody.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska