Pożary traw zabrały życie 10 osobom, rannych 141. W 2020 roku strażacy ponownie mówią "stop" wypalaniu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wypalanie suchej trawy szybko może przerodzić się z pożar i zająć np. pobliski las.
Wypalanie suchej trawy szybko może przerodzić się z pożar i zająć np. pobliski las. Dariusz Bloch/Polska Press Grupa
Stop pożarom traw - od lat apelują strażacy i nie tylko oni. Zdaje się, że przekaz nie trafia do naszego rozsądku, bo w ubiegłym roku wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku pożarów traw. Ich wypalanie to wciąż plaga.

Za kilka dni zaczyna się kolejna kampania edukacyjna z cyklu "Stop pożarom traw", którą prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Większa świadomość ma spowodować spadek liczby pożarów powodowanych przez podpalanie suchych traw.

W 2019 roku strażacy gasili 153 tysiące pożarów, ponad 36% (56 tys.) to pożary łąk i nieużytków rolnych. Śmierć w ich wyniku w całej Polsce poniosło 10 osób, 141 kolejnych zostało rannych, podał serwis remiza.com.pl. Hasło przewodnie kampanii 2020 brzmi: "Ziemia jest tylko jedna".

Ofiary śmiertelne wypalania traw:

  • 2019 - 10 osób
  • 2018 - 7 osób
  • 2017 - 2 osoby
  • 2016 - 6 osób
  • 2015 - 7 osób
  • 2014 - 5 osób
  • 2013 - 10 osób
  • 2012 - 15 osób
  • 2011 - 16 osób

Coroczne statystyki pokazują, że do największej liczby pożarów traw dochodzi w marcu (ponad 7,3 tys. w 2018) i kwietniu (ponad 18 tys. w 2018 r.).

- Wyzwaniem jest dla nas temat suszy i pożarów z nią związanych - mówił Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski 21 lutego podczas rocznej narady kadry kierowniczej PSP z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. - Spodziewamy się tutaj wytężonej pracy Państwowej Straży Pożarnej. To poważny problem i dlatego już dzisiaj zawiązujemy ścisłą współpracę z Lasami Państwowymi, ponieważ bardzo nam zależy na tym, by pożarów lasu było jak najmniej.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione

Mówi o tym m.in. ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2100 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  2. korzystania z otwartego płomienia,
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wypalanie traw grozi nawet 10 lat więzienia i utrata dopłat rolniczych

Skoro już przypomnieliśmy sobie, czego nie wolno, to jeszcze kilka zdań o możliwych sankcjach. Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

To nie koniec przewidywanych sankcji za wypalanie traw. Poza policją czy prokuraturą kary może nałożyć na rolników również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Źródła: KGPSP, Kujawy PSP, remiza.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożary traw zabrały życie 10 osobom, rannych 141. W 2020 roku strażacy ponownie mówią "stop" wypalaniu - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska