Pożegnaliśmy ks. dr. Alojzego Sitka, wieloletniego kanclerza Kurii Diecezjalnej w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pogrzeb ks. dr. Alojzego Sitka. Msza św. w opolskiej katedrze.
Pogrzeb ks. dr. Alojzego Sitka. Msza św. w opolskiej katedrze. Krzysztof Ogiolda
Mszy św. w katedrze opolskiej przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Uczestniczyli w niej przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego z jej przewodniczącą, Cecylią Gonet na czele oraz z pocztem sztandarowym.

W koncelebrze uczestniczył bp Jan Wieczorek, emerytowany ordynariusz gliwicki oraz kilkudziesięciu kapłanów. Wśród wiernych nie zabrakło ludzi pierwszej „Solidarności”, m.in. Romana Kirsteina, Stanisława Jałowieckiego i Janusza Wójcika. Obecna była prof. Dorota Simonides. Okolicznościowy list przesłał abp Damian Zimoń, emerytowany metropolita katowicki.

W kazaniu bo Rudolf Pierskała przypomniał kapłańskie życie zmarłego. Urodzony w 1929 roku, zdał maturę w Raciborzu w 1949. Wyświecony na księdza w 1954 został wikarym w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Po sześciu latach mianowano go notariuszem i referentem w Kurii Diecezjalnej. W latach 1970-1997 był jej kanclerzem. W okresie stanu wojennego angażował się w pomoc internowanym i ich rodzinom. Był też współorganizatorem comiesięcznych mszy św. za ojczyznę w opolskiej katedrze.

- Szczególnie ukochał Ziemię Świętą – mówił bp Pierskała. - Wielokrotnie tam pielgrzymował. Także jako mieszkaniec Domu Księży Emerytów. Mówił: „Gdybym tam umarł, to mnie nie sprowadzajcie, chcę być w Ziemi Świętej pochowany". Bardzo przywiązany do tradycji narodu wybranego mocno przeżywał dorocznie obchodzone Dni Judaizmu.

- Ksiądz Sitek był cały czas obecny na moim procesie, siedział cały czas na sali sądowej – wspomina Stanisław Jałowiecki. - Patrzył dobrotliwym okiem na to, co się w sądzie wyprawiało. To jego milczące towarzyszenie było dla mnie bardzo ważne. To była obecność Kościoła, ale podtrzymywał mnie przede wszystkim sobą – swoim ciepłem i dobrocią. Będę go zawsze pamiętał. Zresztą z jeszcze jednej rzeczy. Ze spacerów po Opolu. Bo on chętnie spacerował, był ciekawy świata i ludzi. Opole go fascynowało. Często go spotykałem i to była okazja do dobrej, serdecznej rozmowy.

- Ks. Alojzy Sitek otrzymał w 2003 roku medal „Zasłużony dla „Solidarności” Regionu Śląska Opolskiego – mówi Cecylia Gonet. - W 2009 roku przyznał mu medal Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”.

Po liturgii w katedrze trumna z ciałem ks. Alojzego Sitka spoczęła na cmentarzu w Opolu-Wróblinie (parafia Czarnowąsy).

Szersza relacja w sobotę w dodatku "Rybak".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska