Poznaj wybitnych mieszkańców Głogówka i okolic

Krzysztof Strauchmann
Piotr Bujak jest przekonany, że bogactwo kulturowe i historyczne regionu wpłynęło na rozwój wielu wybitnych postaci.
Piotr Bujak jest przekonany, że bogactwo kulturowe i historyczne regionu wpłynęło na rozwój wielu wybitnych postaci.
Młody naukowiec Piotr Bujak opracował biogramy 28 wybitnych postaci, związanych z regionem. Są w nim życiorysy średniowiecznego mnicha i współczesnego piłkarza.

Pomysł takiego opracowania przyszedł mi do głowy kiedy rada miejska Głogówka odrzuciła zaproponowaną przeze mnie uchwałę, upamiętniającą 50 rocznicę śmierci wybitnego malarza Jana Cybisa, pochodzącego z Wróblina pod Głogówkiem - tłumaczy Piotr Bujak, doktorant na Uniwersytecie Opolskim. - Pomyślałem, że Cybisa czci się w Warszawie i Paryżu, ale nie u nas. Trzeba więc przywrócić lokalną pamięć o osobach związanych z Głogówkiem i okolicą, które dzięki swoim zasługom przejdą do historii.

Opracowanie pt. "Źródło. Wybitne postacie związane z gminą Głogówek" jest dostępne nieodpłatnie w internecie (także na stronie www.nto.pl). Zawiera 28 biogramów z życiorysami. Rozpoczyna je średniowieczny zakonnik i kronikarz Mikołaj z Koźla, który uczył się w szkole przy kolegiacie w Głogówku i przy miejscowym klasztorze franciszkanów. Jednoznacznie kojarzony z Głogówkiem jest Johann Georg IIIOppersdorff, właściciel miejscowych dóbr i fundator tak znanych zabytków jak Kaplica Loretańska czy kaplica na Glinianej Górce.

Autor wymienił Ludwika van Beethovena i króla Jana Kazimierza, którzy czasowo gościli w zamku Oppersdorfów. Mało kto jednak słyszał, że z regionu pochodzi podróżnik Seweryn Jung (ur. 1662 - zm. 1711), który kilkadziesiąt lat spędził w Sudanie. W Szonowie urodził się w 1742 roku przyrodnik Anton Johann Krocker, autor obszernego opracowania o florze Śląska. Z samego Głogówka pochodził Franz Heyde (1757 - 1820) założyciel i pierwszy dyrektor ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Mało znaną postacią jest Johann Sedlatzek, kompozytor urodzony w Głogówku (1989 - 1866). W XIX wieku w miasteczku funkcjonowało na bardzo wysokim poziomie seminarium nauczycielskie, którego absolwentami były kolejne wybitne postacie - Karol Miarka i Filip Robota. Najbardziej znani współcześni to z pewnością obok Jana Cybisa pisarz i gawędziarz Rafał Urban. Autor przygotował także wzmianki o potomkach żydowskich emigrantów, związanych z regionem - amerykańskim polityku Johnie Kerrym czy aktorce Umie Thurman.

Przypomniał nieznane szerzej postacie ks. Alberta Willimskiego, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Sachsenchausen czy śpiewaka operowego Waltera Ofierę, dobrze znanego z dubbingu do niemieckich filmów. Listę zamyka urodzony w 1972 roku piłkarz Petr Peschel, który do dziś odwiedza rodzinne miasto.

- Ciągle trafiam na kolejne postacie. Ostatnio na żydowski ród lekarzy, którzy wyemigrowali do Ameryki - mówi Piotr Bujak. - Wystarczy wgłębić się w historię jednych, żeby znaleźć następnych bohaterów, wartych przypomnienia.
Publikacja będzie więc aktualizowana i uzupełniana. Autora nie stać natomiast na wydawnictwo w formie książkowej, a zainteresowany taką publikacją na razie się nie pojawił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska