Targi nto - nowe

Poznawali siebie

Beata Szczerbaniewicz [email protected]
- Heike Guder i Dorota Rybczyk rozdają uczestnikom warsztatów certyfikaty ich ukończenia.
- Heike Guder i Dorota Rybczyk rozdają uczestnikom warsztatów certyfikaty ich ukończenia.
Program nazywa się Centrum Analizy Potencjału i opiera się na założeniu, że każdy ma co najmniej jeden talent, tylko nie każdy o tym wie.

Zaproponowany przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe "Jugendforummłodych" program realizowano po raz pierwszy w Polsce, pilotażowo w Krapkowicach przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy. W Niemczech jest on popularny od lat. Celem warsztatów jest pomoc młodym ludziom, którzy mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy: określeniem własnych atutów i zarekomendowaniem się pracodawcy.

Zajęcia trwały pięć dni, wzięło w nich udział 23 bezrobotnych z wykształceniem wyższym i średnim. W piątek odebrali certyfikaty z rąk prowadzących - Heike Guder i Doroty Rybczyk.
- Pięć lat siedzę w domu, pracowałam dorywczo, jako sprzedawczyni, barmanka, akwizytorka, w urzędach jakoś nie udało mi się załapać, zwątpiłam już, że cokolwiek umiem - mówi Anna Wacławik, absolwentka wydziału administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. - Moderatorzy warsztatów najpierw na różne sposoby badali nasze umiejętności, a teraz wystawili nam na piśmie szczegółowe opinie i zalecenia. Ja dowiedziałam się, że mam bardzo dobrą wiedzę z zakresu działań matematycznych i z angielskiego, że dobrze umiem organizować sobie pracę... Po pierwsze - uwierzyłam w siebie, po drugie - może ten certyfikat mi pomoże, jak go załączę do kolejnego podania o pracę.

Ola Maciejewska, studentka Policealnego Studium Pracownika Służb Społecznych, ku swojemu zdziwieniu dowiedziała się, że ma wrodzony talent do fizyki i elektryki, ale musi uzupełnić braki w znajomości obsługi komputera. Niektórym wytknięto słabą znajomość języków obcych, innym brak umiejętności pracy w zespole.

Pracownicy "Jugendforummmłodych" oceniali uczestników warsztatów nie tylko według testów, sprawdzających wiedzę, ale również obserwowali ich podczas realizacji zadań symulacyjnych różnych zawodów, zabaw zręcznościowych, wymagających współpracy z zespołem i zaangażowania własnych pomysłów.
- Wydawany przez nas certyfikat jest informacją dla pracodawcy o kompetencjach danej osoby, ale nie to jest jego głównym celem - tłumaczy Lucjan Dzumla, kierownik projektu OK.JFM w Opolu. - To przede wszystkim informacja dla samych uczestników: jakie mają mocne strony, co powinni rozwijać, jak się doszkalać, co mogą napisać w CV. Program finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec w ramach działań Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Takie warsztaty chcemy organizować w całej Polsce, wszędzie, gdzie urzędy pracy będą nimi zainteresowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska