Pozytywne myślenie zwalczy stres na rozmowie kwalifikacyjnej

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Magdalena Roik-Nazimek, psycholog z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Opolu przy WUP. (fot. Paweł Stauffer)
Magdalena Roik-Nazimek, psycholog z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Opolu przy WUP. (fot. Paweł Stauffer)
Rozmowa z Magdaleną Roik-Nazimek, psychologiem z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Opolu przy WUP.

- Istnieje złoty środek na radzenie sobie ze stresem?

Zobacz: Rynek pracy w Polsce. Przygotuj się na zmiany

- Złoty środek nie istnieje. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy stres jest zły. Duży nas co prawda paraliżuje, ale lekki - motywuje. I tak naprawdę uczymy się radzić sobie z nim całe życie. Jak? To sprawa indywidualna. Każdy powinien opracować dla siebie odpowiednią metodę. Może to być np. wcześniejszy spacer ze psem lub czytanie ulubionej lektury.

- A jak poradzić sobie ze stresem przed rozmową kwalifikacyjną?

- Po pierwsze należy się do niej dobrze przygotować. Dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, branży i stanowisku. Warto przeanalizować swoje dokumenty aplikacyjne, zrewidować swoje cechy, umiejętności, predyspozycje. Będzie nam łatwiej odpowiedzieć na pytania np. o swoje zalety, wybór kierunku studiów czy brak ciągłości w pracy zawodowej.

- Im rzetelniej to zrobimy, tym mniej będziemy się denerwować, że coś nas może zaskoczyć.

- Dobrze jest też dzień wcześniej przygotować ubranie, w którym będziemy się chcieli zaprezentować. Lepiej nie zaczynać dnia od szukania odpowiedniej bluzki czy krawatu. To nas tylko niepotrzebnie może wyprowadzić z równowagi.

- Co jeszcze możemy zrobić?

- Dobrze jest opracować wcześniej sposób dojazdu na miejsce rozmowy. Nie będziemy musieli się potem martwić, czy zabłądzimy lub nie zdążymy na czas. Możemy również wcześniej poprosić o pomoc kogoś bliskiego, by przećwiczył z nami samą rozmowę.

- A co ze środkami na uspokojenie?

- Nie polecam ich stosowania. Herbatka z melisy nie zaszkodzi, ale lepiej nie eksperymentować. Radzę poćwiczyć oddech czy posłuchać muzyki relaksacyjnej. Pamiętajmy, że na rozmowie się nie kończy. Będziemy musieli sobie też przecież poradzić później, np. podczas pierwszego dnia pracy.

Zobacz: Rozmowa kwalifikacyjna. Sprzedaj się z głową

- Z jakim nastawieniem podejść do rozmowy?

- Najważniejsze jest pozytywne myślenie, że wszystko będzie dobrze i uda nam się zdobyć pracę. Oczywiście należy wziąć pod uwagę porażkę, ale podejść do niej z dystansem. Potraktować ją jako kolejne doświadczenie, z którego możemy się czegoś nauczyć.

- Czy coś jeszcze można dodać?

- Ważne jest, by rozmowę potraktować jako najważniejszą część naszego dnia. Wszystko inne powiniśmy do niej dopasować. To nam pomoże zmniejszyć uczucie stresu. Nie będziemy podczas spotkania z przyszłym pracodawcą musieli sobie zawracać głowy tym, że mamy jeszcze gdzieś umówione spotkanie, coś do załatwienia w urzędzie czy wręcz kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Złota zasada powinna być taka: jeden dzień, jedna rozmowa.

Ważne

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Opolu zaprasza 27 maja w godz. 10.00 - 14.00 na warsztaty „Stres w rozmowie kwalifikacyjnej”. Dodatkowo 24 maja odbędą się warsztaty poświęcone przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, a 25 maja - autoprezentacji.

Kto może z nich skorzystać? W szczególności osoby bezrobotne, jednak zapisywać się mogą wszystkie osoby pełnoletnie. Warsztaty odbędą się w siedzibie Centrum w Opolu przy ul. Oleskiej 127 (budynek WORD, II piętro).

Zapisy prowadzone są telefonicznie pod numerem 77 44 16 677.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska