PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto zostać w PPK? Czy oszczędzanie na emeryturę w PPK się opłaca?

Materiał informacyjny PFR PORTAL PPK
Udostępnij:
Nie ma korzystniejszego sposobu na systematyczne oszczędzanie niż Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK. To program, w którym nie oszczędzamy sami, a do naszych prywatnych oszczędności dokłada się pracodawca i państwo – tego nie da nam żaden inny instrument finansowy służący oszczędzaniu czy inwestowaniu.

PPK – skuteczny plan dla twoich oszczędności

Czym zatem PPK się wyróżniają? Po pierwsze całe zgromadzone na naszym rachunku PPK środki są naszą prywatną własnością: możemy je w każdej chwili wypłacić i podlegają dziedziczeniu.

Po drugie wyjątkowy jest też sposób gromadzenia oszczędności. Składają się na nie aż trzy strony. Poza samą osobą zatrudnioną (która odkłada 2% swojego wynagrodzenia - z możliwością zmniejszenia tej wpłaty w pewnych okolicznościach nawet do 0,5 % lub dobrowolnego zwiększenia jej o kolejne 2% wynagrodzenia) w budowaniu jej oszczędności bierze udział jeszcze pracodawca (finansujący od 1,5 do 4% wynagrodzenia) oraz państwo (jednorazowa wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty 240 zł za każdy rok oszczędzania w PPK, pod warunkiem spełnienia wskazanych w ustawie o PPK warunków).

Dzięki takiej konstrukcji finansowania oszczędzający w PPK zawsze zyskuje – bo dostaje wpłaty pracodawcy i państwa. O tym, że warto zostać w PPK świadczą dobre wyniki funduszy po pierwszego roku funkcjonowania programu.

Oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca. Nawet jeśli nie ma się zaufania do programów oszczędnościowych, warto spróbować – pieniądze można bowiem wypłacić w każdej chwili, choć oczywiście program zakłada, że oszczędzamy do 60. roku życia. Warto już teraz pomyśleć o dodatkowych środkach na czas, gdy przestaniemy być aktywni zawodowo. Niezależnie jednak od tego, kiedy wypłacisz pieniądze, za każdym razem zyskujesz, bo do twoich oszczędności dokłada się pracodawca i państwozapewnia Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli dysponuj swoimi oszczędnościami jak chcesz

Niewątpliwym atutem PPK jest też to, że gromadzonymi na rachunku PPK środkami można dysponować także w trakcie oszczędzania. Niekiedy - jeśli ma to miejsce przed ukończeniem 60. roku życia -wiąże się to jednak z pewnymi pomniejszeniami. Musimy się z nimi liczyć, gdy nie czekając na osiągnięcie 60 roku życia wypłacimy wszystkie zgromadzone środki. Utracimy wówczas pieniądze z dopłat państwa (wpłat powitalnych i dopłat rocznych), zyski osiągnięte w ramach PPK zostaną pomniejszone o tzw. podatek Belki, a 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy zostanie zapisanych na naszym koncie ubezpieczeniowym w ZUS jako nasza składka emerytalna.

PPK

Bez tych pomniejszeń możemy natomiast w każdej chwili - także przed osiągnięciem 60 roku życia - wypłacić do 25 proc. zgromadzonych środków np. w razie poważnej choroby własnej, małżonka lub dziecka. Ponadto – nawet 100 proc. środków, jeśli przeznaczymy je na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym np. na zakup mieszkania. Można to jednak zrobić tylko przed osiągnięciem 45. lat i pod warunkiem zwrotu wypłaconej kwoty do PPK w ciągu 15. lat od wypłaty.

PPK, oszczędzanie szyte na miarę

Plusem PPK jest także możliwość dostosowywania zasad na jakich oszczędzamy do aktualnego poziomu dochodów, a także możliwość decydowania o sposobie inwestowania oszczędności, w zależności do naszych preferencji.

W pierwszym przypadku, gdy zarobki są niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, możemy obniżyć wpłatę własną nawet do 0,5 proc. wynagrodzenia, przy czym wysokość wpłaty pracodawcy, pozostanie na wcześniejszym poziomie, czyli minimum 1,5 proc. wynagrodzenia.

W drugim przypadku możemy zdecydować o zmianie funduszu zdefiniowanej daty, do którego zostaliśmy przypisani ze względu na wiek, na taki, który będzie lepiej dostosowany do naszych potrzeb inwestycyjnych i oceny ryzyka inwestycyjnego.

I jeszcze jedno – o tym, czy oszczędzać w PPK decyduje zawsze uczestnik PPK. Jeśli chce przerwać oszczędzanie może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jeśli będzie chciał je wznowić- wystarczy, że złoży wniosek o ich dokonywanie. I pracodawca musi jego dyspozycje uszanować.

PPK

To wszystko sprawia, że warto być w PPK, nawet jeśli nie mamy przekonania, że wystarczy nam cierpliwości na systematyczne oszczędzanie aż do emerytury. PPK można bowiem traktować zarówno jako:

  • prywatny system oszczędzania na emeryturę,
  • sposób korzystnego przygotowania tzw. poduszki finansowej (oszczędności na czarną godzinę).

Pieniądze z PPK zawsze są bowiem naszą własnością z możliwością dysponowania nimi w każdym momencie. Ze względu na to, że do naszych oszczędności dokłada się pracodawca i państwo, PPK stwarza szanse osiągniecia wyników, nie do osiągnięcia (bez brawurowego ryzyka) w żaden inny sposób.

Dodatkowe informacje na temat PPK można znaleźć na stronie MojePPK.pl. Eksperci portalu prowadzą także bezpłatne szkolenia z zakresu PPK oraz Tarczy Finansowej PFR 2.0, pomocy dla mikro, małych i średnich firm, które ucierpiały z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19.

PPK

Wideo

Materiał oryginalny: PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto zostać w PPK? Czy oszczędzanie na emeryturę w PPK się opłaca? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie