Praca: 6 dni urlopu za kurs, 21 za podyplomówkę

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
Płatny urlop za naukę to kolejna zachęta do podnoszenia kwalifikacji. (fot. Daniel Polak)
Płatny urlop za naukę to kolejna zachęta do podnoszenia kwalifikacji. (fot. Daniel Polak)
Ustawa o dodatkowym wolnym za naukę, która wzbudziła ogromne zainteresowanie naszych czytelników ma już ostateczny kształt.

Dokument, który po senackich poprawkach został uchwalony przez Sejm 20 maja, w zeszłym tygodniu podpisał marszałek Bronisław Komorowski.

Zobacz: Prawo do dodatkowego urlopu na naukę

- No, to jest wiadomość, na którą czekałam od dobrych kilku miesięcy! - cieszy się Justyna Jarosik, ekonomistka z Kędzierzyna-Koźla, która jesienią zamierza podjąć studia podyplomowe.

Gdy pierwszy raz napisaliśmy o opracowywanej przez Sejm ustawie Niemal natychmiast rozdzwoniły się telefony do naszej redakcji od zainteresowanych czytelników. Pytali m.in. kiedy dokładnie nowe przepisy zaczną obowiązywać, a także jakie rodzaje kursów i szkoleń wchodzą w ich zakres. Dziś możemy udzielić ostatecznej odpowiedzi na te pytania.

I tak: ustawa podpisana przez marszałka zacznie obowiązywać w połowie lipca, 30 dni po jej ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Najważniejsze, generalne postanowienie ustawy mówi, że pracodawca musi udzielić podwładnemu dodatkowego płatnego wolnego, gdy ten podejmuje naukę. I nie ma znaczenia, czy na studia, bądź kursy kieruje pracownika firma, czy jest to jego osobista inicjatywa. Ale uwaga, prawo do dodatkowego urlopu będą mieli ci pracownicy, którzy naukę rozpoczęli po 11 kwietnia 2010 roku.

Zobacz: Urlop okolicznościowy można dowolnie podzielić

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Ma on być przeznaczony na przygotowanie do egzaminów eksternistycznych, matury czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Pracownik kończący studia będzie miał prawo do dodatkowego wolnego na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do jej obrony.

Osoba zatrudniona nie będzie mogła np. zadzwonić rano i poinformować szefa, że uczy się do egzaminu i nie będzie jej przez cały tydzień. Podobnie, jak w przypadku standardowego urlopu, także i tutaj trzeba go będzie zaplanować i uzgodnić z pracodawcą.

Nowelizacja kodeksu pracy zakłada także, że pracownik podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe będzie mógł wziąć zwolnienie z części dnia pracy, a nawet z całości, jeżeli ten czas potrzebny mu będzie na odbycie szkolenia.

Nieobecności nie będą wpływały na wysokość wypłaty

Pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić urlopowanemu takie samo wynagrodzenie, jak wówczas, gdyby nie ruszał się z zakładu pracy.

O ile w związku z kursem czy szkoleniem należeć się będzie 6 dni urlopu, to w ostatnim roku studiów podyplomowych ten wymiar wzrośnie aż do 21 dni.

Jest jednak haczyk: jeśli pracownik zmieni pracę przed upływem trzech lat od zakończenia nauki, będzie musiał zwrócić pracodawcy koszty, jakie poniósł on w związku z dodatkowym urlopem. Z tego obowiązku będą zwolnione tylko osoby, które odejdą ze stanowiska ze względu na stan zdrowia lub powodów rodzinnych.

Wraz z nowelizacją kodeksu pracy zmianie uległa także ustawa o podatku dochodowym. Na mocy nowych przepisów wynagrodzenie za urlop na szkolenie i naukę, mimo że jest dochodem, nie będzie podlegało podatkowi PIT. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska