Praca absolwentki PMWSZ w Opolu cennym źródłem wiedzy o Senegalu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zakonnica (na zdjęciu z lewej) umieściła w swojej pracy licencjackiej zdjęcia z pracy w przychodni w Ngohe w Senegalu.
Zakonnica (na zdjęciu z lewej) umieściła w swojej pracy licencjackiej zdjęcia z pracy w przychodni w Ngohe w Senegalu. archiwum uczelni
Praca licencjacka s. Alicji posłużyła jako baza do napisana projektu pomocowego.

W 2011 roku siostra Alicja Gołębiewska z zakonu Franciszkanek Misjonarek Maryi obroniła pracę licencjacką w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, gdzie studiowała pielęgniarstwo na studiach pomostowych.

Praca powstała jako efekt doświadczeń z pracy s. Alicji w przychodni zdrowia w Ngohe w Senegalu. Wnioski zostały opublikowane w wydawanym przez opolską uczelnię naukowym czasopiśmie „Puls Uczelni” oraz książce wydanej z okazji sympozjum poświęconego opiece pielęgniarskiej.

Publikacje wzbudziły zainteresowanie Dominiki Springer, przedstawicielki fundacji International Core for Assistance and Development, której misją jest wsparcie i rozwój potrzebujących na świecie.

- Od kilku miesięcy interesuję się Senegalem i poszukiwałam informacji na temat tego państwa i życia w nim z myślą o zaoferowaniu pomocy jego mieszkańcom - mówi pani Dominika. - Praca stworzona na opolskiej uczelni medycznej stała się dla mnie cennym źródłem wiedzy o potrzebach Senegalczyków z Nghoe.

Dominika Springer właśnie przygotowuje projekt do finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkursu Polska Pomoc. Szuka pieniędzy na podniesienie poziomu wiedzy medycznej afrykańskich pracowników przychodni w Ngohe (w większości niewykwalifikowanych) z zakresu podstaw neonatologii, ginekologii i położnictwa, by mogli lepiej opiekować się dziećmi, noworodkami i kobietami w ciąży.

- W regionie tym umiera szczególnie dużo dzieci, dlatego taka edukacja jest potrzebna - mówi Dominika Springer. Szkolone mają być także Senegalki m.in. z zasad opieki nad małym dzieckiem w miejscowych warunkach, np. żeby zamiast jednego posiłku dziennie podawały go pociechom kilka razy, podzielony na porcje.

- Przykład s. Alicji to dowód na to, że dobrze zaplanowane i rzetelnie napisanie prace licencjackie czy magisterskie nie wylądują w szufladzie - komentuje dr n. med. Lucyna Sochocka, promotorka pracy s. Alicji Gołębiewskiej. Zakonnica pracuje obecnie w Kongu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska