Praca na umowę-zlecenie. Poradnik

scx.hu
scx.hu
Umowa - zlecenie to oczywiście nie to samo co etat, jednak też ma swoje plusy. Przede wszystkim to szansa na pracę i pieniądze

Umowa zlecenie to najczęściej podpisywana umowa cywilnoprawna. Jak sama nazwa wskazuje, reguluje ją kodeks cywilny, a nie kodeks pracy. Choć osobom decydującym się na nią, nie przysługują wszystkie przywileje, jak tym pracującym na etacie, jest to alternatywa dla bezrobotnych i szansa na zarabianie pieniędzy.

Czym jest umowa zlecenie?

Praca na etacie polega na świadczeniu pracy. Zlecenie oznacza wykonanie usługi.
Osoba biorąca zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do świadczenia określonych czynności na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). Nie chodzi jednak o rezultat, jak w przypadku umowy o dzieło.

W przypadku umowy zlecenia między pracownikiem a szefem nie zachodzi stosunek podporządkowania. To zleceniobiorca decyduje o sposobie wykonania zlecenia, miejscu pracy oraz czasie, który zamierza na swoje obowiązki poświęcić.
Zleceniodawca może jednak - w granicach określonych w umowie - udzielić wiążących wskazówek, do których wykonawca powinien się stosować.
W przypadku zlecenia dopuszczalne jest powierzenie wykonania niektórych lub wszystkich czynności osobie trzeciej. W przypadku umowy o pracę jest to niedopuszczalne.

Teoretycznie zlecenie może być nieodpłatne. Jednak w praktyce wynagrodzenie stanowi regułę. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia ma osoba dająca zlecenie. Przeważnie wypłacane jest ono po wykonaniu zlecenia. W umowie można jednak ustalić inaczej.

Uwaga. Wysokość wynagrodzenia również powinna zostać określona w umowie.

Rozwiązanie umowy zlecenia nie jest ograniczone większymi trudnościami. Każda ze stron (zleceniodawca i zleceniobiorca) może z umowy zrezygnować w dowolnym czasie i to ze skutkiem natychmiastowym.
Wypowiedzenie nie wymaga nawet uzasadnienia. Nie ma równiez okresów ochronnych.

Uwaga! Większa swoboda w możliwości wypowiadania umów zlecenia nie oznacza jednak pełnej dowolności. Zleceniobiorca zobowiązany jest np. do pokrycia strat spowodowanych niewykonaniem swoich obowiązków.

Choć w przypadku umowy zlecenia nie stosuje się ochronnych przepisów prawa pracy dotyczących m.in. urlopów wypoczynkowych, czasu pracy, minimalnego wynagrodzenia za pracę czy ochrony przed wypowiedzeniem - takie kwestie mogą zostać do umowy wprowadzone.

Zlecenie w zamian za etat? Niedopuszczalne

Czasami pracodawcy chcąc uniknąć części kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, zastępują umowę o pracę, umową zleceniem. Takie praktyki są niedopuszczalne.
W takiej sytuacji masz prawo wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Może to zrobić także inspektor pracy.

Oferty pracy z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska