Praca za granicą a składki. ZUS wyjaśnia jak to działa i co trzeba wiedzieć o zaświadczeniu A1

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
17.11.2015 opole zus opole afera seks dyrektorfot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
17.11.2015 opole zus opole afera seks dyrektorfot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska brak
Zaświadczenie A1 powinno zainteresować osoby, które pracodawca wysyła do pracy w innym kraju. Dzięki tak zwanej „A jedynce”, firma nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w państwie, w którym pracujesz na delegacji. Ile takich zaświadczeń wydał ZUS na Opolszczyźnie w tym roku?

W Unii Europejskiej obowiązuje reguła w myśl, której składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane w tym kraju, w którym pracujesz. Nie ma znaczenia gdzie firma czy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników ma siedzibę.

Od tej zasady jest odstępstwo.

Jednym z nich jest delegowanie pracowników lub samodelegowanie w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Delegowanie pracownika polega na tym, że polskie przedsiębiorstwo wysyła pracowników poza granice Polski, aby zrealizować umowę zawartą z zagranicznym kontrahentem.

Do załatwienia tej sprawy służy formularz A1

Formularz A1 zaświadcza, że w okresie pracy za granicą lub prowadzenia tam działalności gospodarczej nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w tym kraju.

Nadal jesteś ubezpieczony w Polsce, bo w tym czasie podlegasz wyłącznie polskim przepisom w tym zakresie.

Przewidywany czas pracy nie powinien przekroczyć 24 miesięcy. Oddelegowany pracownik nie może też pracować w zastępstwie innej osoby, której okres delegowania zakończył się.

[cyt]- Od stycznia do końca sierpnia oddział ZUS w Opolu wydał 23 445 formularzy A1, czyli potwierdzeń krajowego ubezpieczenia osobom, które były oddelegowane przez opolskie przedsiębiorstwa do pracy w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Było to o niemal 1800 więcej potwierdzonych wniosków niż w tym samym czasie 2020 roku. Wtedy
w regionie potwierdziliśmy ubezpieczenie w ZUS dla 21,7 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny zatrudnionych czasowo za granicą – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. [cyt]

Formularz A1 potwierdza, że nawet jeśli konkretny pracownik jest aktywny zawodowo w obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) oraz Szwajcarii, to ciągle podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Z wnioskiem o potwierdzenie formularza A1 może się zwrócić do ZUS pracodawca, pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek.

Główny kierunek - Niemcy

Najwięcej potwierdzanych formularzy A1 dotyczy pracowników delegowanych do pracy w Niemczech, Francji, Belgii oraz Niderlandów. Oprócz wniosków, które składają samozatrudnieni lub pracodawcy w imieniu pracowników z polskim obywatelstwem, coraz więcej wniosków o delegowanie dotyczy obywateli państw trzecich. Wśród nich dominują Ukraińcy i Białorusini.

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie A1

Wniosek o wydanie zaświadczenia A1 można złożyć osobiście lub pocztą. Od roku klienci którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, mogą wypełnić elektronicznie odpowiedni wniosek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Kreator na PUE ZUS podpowiada jak krok po kroku wypełnić wniosek. Klient odpowiada na pytania, a system na tej podstawie dobiera odpowiedni wniosek, w zależności od charakteru delegowania i profilu wnioskodawcy. Po wypełnieniu wszystkich pól, komplet dokumentów jest gotowy do wysłania.

Ile czasu ma ZUS na wydanie zaświadczenia?

Formularz A1 potwierdzimy niezwłocznie, jeśli wniosek będzie rzetelnie sporządzony. Gdy będzie niekompletny, to zaświadczenie wydamy od razu po ich wyjaśnieniu. Wnioskujący powinni więc zebrać wszystkie dowody, które potwierdzają rzeczywiste wykonywanie pracy czy też prowadzenia działalności - wyjaśnia Iwona Galla, z opolskiego oddziału ZUS i dodaje: - Jeśli instytucja zabezpieczenia społecznego kraju delegowania po otrzymaniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych A1 zakwestionuje podstawy do uznania zaświadczenia, to będziemy musieli sprawę zbadać ponownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska