Praca za granicą też liczy się do stażu

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert  Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
- Moja córka uczy się w zawodówce, w lutym 2010 roku skończy 18 lat. Ile urlopu wypoczynkowego jej przysługuje? - pyta pani Jolanta.

- W pierwszym roku nauki, czyli jeszcze jako 16-latka, ma prawo po pół roku pracy do 12 dni urlopu, a po przepracowaniu roku, tj. w ferie letnie, do kolejnych 26 dni. To daje łącznie 38 dni urlopu. W ferie zimowe może wykorzystać 10 dni, resztę w wakacje letnie. Natomiast w roku kalendarzowym, w którym córka będzie kończyć 18. rok życia, przysługiwać jej będzie tylko 20 dni urlopu. Pracownik młodociany może też wystąpić o bezpłatny urlop dla dopełnienia pełnych ferii.

- Pracodawca każe córce zostać dłużej niż jej godziny pracy. Co robić?
- Młodocianemu nie wolno nakazać pracy w godzinach nadliczbowych. Prawo tego zabrania, a złamanie tego przepisu przez pracodawcę stanowi poważne wykroczenie zagrożone karą grzywny od minimum 1000 zł do 30 000 zł. To są wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Zarówno jeśli chodzi o czas pracy, jak i ochronę pracy młodocianych.

- Mąż pracował kilka lat w Niemczech. Czy ten okres liczy mu się do wysługi lat? - pyta Jadwiga z Opola.
- Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych uwzględnia się okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców - to tak, bowiem okresy pracy w krajach unijnych podlegają zaliczeniu do uprawnień pracowniczych. Jeżeli tak jest, to mąż musi to udokumentować, przedstawiając pracodawcy przetłumaczone na język polski świadectwo pracy z Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska