Praca zdalna w Opolskiem. W 2021 roku urzędy pracy będą miały pieniądze na przygotowanie do takiej pracy

Akcja specjalna zrealizowana z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu
O możliwościach skorzystania z tych pieniędzy m.in. na podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników, tak potrzebnych w czasie epidemii, mówiono podczas webinarium zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

Podczas II Opolskiego Forum Zawodowego "Po(d)łączeni o pracy zdalnej w województwie opolskim" udział wzięli prawnicy, ekonomiści, statystycy, eksperci urzędów pracy i inspekcji pracy. Mówili oni m.in. o prawnych ramach tej formy pracy, wprowadzonej w Polsce od marca 2020 r., w związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa, ale też o praktyce.

Dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej zwróciła uwagę, że wykonywanie pracy zdalnej łatwiej przychodzi ludziom młodym, nie tylko z powodu posiadanych większych kompetencji cyfrowych.

W rozmowie mówi, czym jest praca zdalna, w jakich profesjach jest możliwa do wykonywania o jakie warunki trzeba spełnić, żeby było to możliwe.

Z ogólnopolskich statystyk wynika, że w pierwszym kwartale br. z pracy zdalnej korzystało 11 proc. pracujących w Polsce, a w drugim kwartale - 13,1 proc., tj. 2,1 mln osób. Ponad 72 proc. z tych osób pracowało zdalnie z powodu epidemii. Co ciekawe, w województwie opolskim tendencje krajowe nie pokrywały się i w drugim kwartale pracował w ten sposób co 20 zatrudniony, podczas gdy w pierwszym - co 10.

- Największy udział pracujących zdalnie odnotowaliśmy w edukacji, działalności naukowej i technicznej, ubezpieczeniowej i finansowej oraz informacji i komunikacji - mówiła podczas webinarium dr hab. Edyta Szafranek, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu.

Maciej Kaliski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu zwrócił uwagę, że wsparciem dla pracy zdalnej mogą być szkolenia pracowników, które z kolei pracodawcy mogą sfinansować z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którym dysponują powiatowe urzędy pracy.

- Na 2021 roku otrzymaliśmy do dyspozycji 4,8 mln zł. Pojawiły się też nowe priorytety, na które mogą zostać przeznaczone pieniądze z KFS - mówił podczas konferencji Maciej Kalski.

A w rozmowie dyrektor WUP wyjaśnia m.in. czym jest KFS, jak pracodawcy mogą z niego korzystać i jakie są zasady przyznawania tych pieniędzy w 2021 r.

Z kolei Elżbieta Gabryś, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku i przewodnicząca Konwentu Dyrektorów PUP w województwie opolskim podaje zasady obowiązujące przy składaniu wniosków o dofinansowanie z KFS, podpowiada też pracodawcom, jakich błędów unikać.

O prawnych aspektach pracy zdalnej mówiła radczyni dr hab. Monika Gładoch z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a o blaskach i cieniach pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika - psycholog prof. Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu Tomasz Grzyb.

W rozmowie prof. Grzyb m.in. podpowiada on, jak odpoczywać do pracy zdalnej i jak wyznaczać granice między życiem zawodowym i osobistym, jeśli splata się ono w jednym miejscu

Więcej informacji o II Opolskim Forum Zawodowego "Po(d)łączeni o pracy zdalnej w województwie opolskim" można znaleźć na stronie: opolskirynekpracy-covid19.pl, a pełen zapis webinarium na kanale You Tube

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie