Prace Henryka Stażewskiego już w Galerii Sztuki Współczesnej [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Opolanie już mogą oglądać prace Henryka Stażewskiego w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej.
Opolanie już mogą oglądać prace Henryka Stażewskiego w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Anna Konopka
Prace cenionego na arenie polskiej i międzynarodowej awangardzisty można już oglądać w opolskiej GSW. Wystawa będzie czynna do 15 maja.

- Na wystawie prezentujemy twórczość wybitnego artysty, przedstawiciela awangardy polskiej i międzynarodowej - mówiła Sonia Kądziołka, kuratorka wystawy z Galerii Starmach, z której pochodzi kolekcja eksponowana w Opolu.

- Henryk Stażewski kreował ruchy awangardowe, m.in. wspólnie z Władysławem Strzemińskim, Katarzyną Kobro oraz Janem Brzękowskim. Pokazujemy jego prace z nurtu abstrakcji najbardziej radykalnej, z drugiej strony abstrakcji o jakiej mówi się "liryczna". To poszukiwanie porządku w chaosie, szukanie w świecie geometrii pewnej możliwości wyrażenia uczuć, myśli, doświadczeń - tłumaczyła kuratorka.

W Galerii Sztuki Współczesnej można zobaczyć 27 prac Stażewskiego, które pochodzą z lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

- To ten moment, kiedy on przechodzi do czystej, klasycznej geometrii. W pracach reliefowych najważniejszą rzeczą jest układ barw, ciąg geometryczny, ruch i rytmizacja, a modułem zawłaszczającym będzie kwadrat - wyjaśniała Sonia Kądziołka.

Wystawę prac polskiego awangardzisty podziwiały osoby w różnym wieku, nie zabrało również studentów, m.in. Uniwersytetu Opolskiego.

- Studiuję pedagogikę z edukacją artystyczną, więc sztuką interesuję się na co dzień. Oglądając też tak wybitne dzieła można zaczerpnąć inspiracji do własnej twórczości - mówiła Aleksandra Tarnacka, studentka, która z koleżankami przyszła na wystawę w opolskiej GSW.

Dodajmy, że Henryk Stażewski żył w latach 1894 – 1988, związany był z ruchami sztuki eksperymentującej. Zasłynął jako pionier polskiej awangardy w latach 20. i 30., był ważną postacią sztuki polskiej w latach powojennych. W środowisku znany był jako malarz, autor kompozycji reliefowych, projektant wnętrz, typografii, dekoracji scenograficznych oraz plakatów a także teoretyk.

- Wystawa jego prac jest częścią cyklu Klasycy Sztuki Współczesnej, którą GSW realizuje od 2013 roku - mówiła podczas wernisażu Anna Potocka, dyrektor GSW.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Grantowego Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie.

Ekspozycja będzie czynna do 15 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu przy pl. Teatralnym 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska