Pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczeń w określonych terminach

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Dostałeś wypowiedzenie, a masz jeszcze urlop. Czy możesz teraz wziąć zwolnienie lekarskie?

Na to i inne pytania odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu:

Zobacz: Sam wybierz fundusz emerytalny. Nie ufaj akwizytorom

- Pracodawca, wręczając Pani wypowiedzenie, ma prawo zaznaczyć, że powinna Pani do końca zatrudnienia wykorzystać zaległy urlop. Jeśli w tym czasie Pani zachoruje, urlop się przerywa. A za niewykorzystany urlop firma ma obowiązek wypłacić Pani ekwiwalent pieniężny, który należny jest w terminie rozwiązania umowy o pracę. 

Piotr z Opola: - We wrześniu zostałem zwolniony z pracy (w ramach zwolnień grupowych). Napisałem do byłego pracodawcy wniosek o wypłatę pieniędzy za godziny nadliczbowe, na co mam świadków. Do tej pory nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, poza lakoniczną informacją, że sprawa jest w toku. Nie wiem, co robić dalej.

- Zgodnie z przepisami, pracodawca winien prowadzić dla każdego pracownika ewidencję czasu pracy, w której powinny być odnotowane także godziny nadliczbowe. Czy taka ewidencja była prowadzona w Pana przypadku, nie wiadomo. 

Pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczeń w określonych terminach. Jeśli nie uzyska Pan jednoznacznej odpowiedzi w ciągu kilku najbliższych dni, radzę zwrócić się do Sądu Pracy, gdzie ma Pan prawo prócz żądania wypłaty kwoty podstawowej dochodzić także ustawowych odsetek.

Zobacz: Zima oznacza obowiązki dla szefa

Przypominam, że roszczenia pracownicze wynikające ze stosunku pracy, przedawniają się po upływie 3 lat, licząc od dnia wymagalności, a więc w Pańskiej sytuacji liczone od kolejnych, comiesięcznych terminów wypłaty wynagrodzeń.

W  przypadku braku ewidencji czasu pracy winien Pan przedstawić sądowi inne dowody potwierdzające Pańskie roszczenie, np. inne dokumenty. Może Pan też wnioskować do sądu o dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadków, wskazując ich imiona i nazwiska oraz adresy do korespondencji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska