Targi nto - nowe

Pracodawca nie może odmówić urlopu

fot. stock
Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu wychowawczego.
Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu wychowawczego. fot. stock
- Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję dłużej niż pół roku. Czy pracodawca może odmówić mi zgody na urlop wychowawczy?

Roman Zemanek, Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu:

- Pracodawca w tej sytuacji nie ma prawa odmówić udzielenia takiego urlopu. Udzielenie urlopu na pani wniosek nakazuje mu przepis art. 186 Kodeksu pracy. Powołując się na art. 163 §3 kodeksu pracy, może Pani (jeszcze będąc na urlopie macierzyńskim) pisemnie zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie bezpośrednio po zakończeniu macierzyńskiego urlopu wypoczynkowego za ten rok, a także, jeśli macierzyński kończy się w przyszłym roku, należnego urlopu za 2009 rok. Może Pani również, jeszcze przed urlopem wychowawczym, wykorzystać dwa dni zwolnienia od pracy tj. tzw. opieki nad dzieckiem w rozumieniu art. 188 Kp należnych w 2009 roku. Bezpośrednio potem może pani rozpocząć urlop wychowawczy, który może trwać maksymalnie 3 lata, ale nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 4 lat. Przypomnieć należy, że wniosek taki należy złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu wychowawczego. Oznacza to, że wniosek ten powinno się złożyć jeszcze w trakcie wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego. Jedynym powodem, dla którego pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego lub zwolnić panią w jego trakcie, jest likwidacja zakładu pracy lub jego upadłość.
Piotr:
- Roznosiłem ulotki na podstawie umowy o dzieło. Firma nie chce mi wypłacić wynagrodzenia. Co mogę zrobić?
- Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna, dlatego pan nie jest pracownikiem, ale zleceniobiorcą. Niestety, nie chronią pana przepisy prawa pracy i taka sprawa nie może stać się przedmiotem kontroli PIP. Radzę najpierw na piśmie zwrócić się do zleceniodawcy i wezwać go do zapłaty w podanym przez Pana, nieprzekraczalnym terminie. Jeśli to nie odniesie skutku, pozostaje pozew do sądu cywilnego o zapłatę należnego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska