Pracodawca nie zapłacił wynagrodzenia. Co można zrobić?

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Gdy pracodawca ci nie zapłaci, złóż skargę w PIP albo pozew w sądzie pracy - radzi Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Mieszkaniec Opola: - Pracuję w polskiej firmie, która skierowała mnie czasowo do pracy w Niemczech. Pensję dostaję częściowo w złotówkach, a częściowo w euro. Mój pracodawca spóźnia się często z wypłatą wynagrodzenia, a za ostatni miesiąc nie zapłacił wcale. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz: Większe kary dla firm za niepłacenie wynagrodzenia w terminie?

- Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę w umówionej wysokości, w terminie ustalonym w regulaminie zakładowym, a termin ten nie może przekraczać 10. następnego miesiąca.

Jeżeli pracodawca nie realizuje tego obowiązku, w takiej sytuacji pracownicy mają dwie możliwości działania. Pierwsza - najprostsza - to złożenie wniosku do właściwego inspektoratu pracy (według adresu siedziby zarządu firmy).

Chciałbym podkreślić, że podejmowana przez inspektora pracy interwencja odbywa się bez udziału wnioskodawcy, z zachowaniem pełnej poufności postępowania, tzn. pracodawca nie jest informowany, że kontrola odbywa się z czyjegoś wniosku jak i o danych wnioskodawcy. Czynności kontrolne winny być zakończone w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku z prośbą o interwencję.

Drugi sposób (jest nieco trudniejszy) to wystąpienie do sądu pracy, również według właściwości miejscowej, z pozwem o zasądzenie wynagrodzenia. Przypominam, że przed sądem można dochodzić także odsetek ustawowych z tytułu zwłoki wypłaty, które mogą być liczone od dnia określonego jako dzień wypłaty.

Zobacz: Opolszczyzna. Pracodawcy nie płacą na czas

Taki sposób działania wymaga osobistej aktywności poprzez złożenie pozwu ze wskazaniem wartości przedmiotu sporu, osobistego uczestnictwa w postępowaniu (można wyznaczyć pełnomocnika).

Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia i nadaniu mu klauzuli wykonalności, w razie niezrealizowania jego treści przez pracodawcę można taki wyrok złożyć do komornika celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Można też powiadomić inspekcję pracy o niewykonaniu prawomocnego wyroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska