Pracodawcy chcą ratować PFRON

SXC
Jeśli rząd ograniczy dofinansowanie etatów dla niepełnosprawnych, wielu z nich może stracić pracę.
Jeśli rząd ograniczy dofinansowanie etatów dla niepełnosprawnych, wielu z nich może stracić pracę. SXC
Wiara, że nowelizacja ustawy nie doprowadzi do masowych zwolnień osób niepełnosprawnych, jest tylko pobożnym życzeniem rządu - to opinia uczestników debaty "PFRON - tykająca bomba zegarowa. Jak ją rozbroić bez strat u pracodawców", która odbyła się w siedzibie Pracodawców Rzeczpospolitej Polski.

Przypomijmy: propozycję nowej ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji złożyli na początku sierpnia u marszałka Sejmu posłowie Platformy Obywatelskiej. Ustawa zakłada m.in. zmniejszenie dofinansowania etatów osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełno sprawności i osób z lekką niepełnosprawnością.

Zgodnie z nią zlikwidowane mają być również dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne alarmują: - Wiele firm popadnie w problemy finansowe, a to spowoduje masowe zwolnienia niepełnosprawnych.

- Celem państwa powinno być mobilizowanie pracodawców do zatrudniania, a nie zabierania im tego, co już mają - podkreślił podczas konferencji Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Również goście debaty tłumaczyli, że chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, ale proponowane zmiany uniemożliwiają im to. - Nie możemy przejąć obowiązków państwa - mówili.

Rządowy projekt nie przesądza sprawy, dlatego pracodawcy nie zamierzają siedzieć bezczynnie. Jak stwierdził Janusz Pietkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP najgorsze, co można zrobić, to zaniechać jakichkolwiek działań.

Skąd bierze się problem? W kasie PFRON-u brakuje pieniędzy. Dlaczego? Bo przybywa jego beneficjentów. W ostatnich dwóch latach zatrudnienie niepełnosprawnych zwiększyło się o 60 tys. osób, a z miesiąca na miesiąc ta liczba rośnie.

Dodatkowo m.in. coraz więcej firm decyduje się na ich zatrudnianie, więc do kasy funduszu wpływa coraz mniej pieniędzy. Wpływy do funduszu pochodzą bowiem w zdecydowanej większości od firm, które odprowadzają składkę z tytułu nie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy RP chcą rozmawiać i pomóc w wypracowaniu rozwiązania, które pozwoli uratować przyszłoroczny budżet PFRON.

- Zmiany są konieczne, ale rozsądne, poparte wnikliwą analizą ich skutków zarówno dla pracodawców, jak i zatrudnionych osób niepełnosprawnych - dodał Janusz Pietkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska