Pracodawcy muszą przekazywać ubezpieczonym raporty ZUS RMUA

    Pracodawcy muszą przekazywać ubezpieczonym raporty ZUS RMUA

    Zdjęcie autora materiału

    Aktualizacja:

    Nowa Trybuna Opolska

    Gizela Symala z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu.

    Gizela Symala z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu.

    - Czy pracodawcy mają obowiązek przekazywania ubezpieczonym raportów ZUS RMUA? - Ewa z Czarnowąs.
    Gizela Symala z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu.

    Gizela Symala z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu.

    - Tak. Zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11 poz. 74 z późn. zm.), płatnik składek zobowiązany jest do przekazywania ubezpieczonym informacji zawartych w imiennych raportach miesięcznych składanych do ZUS.

    Informacje te mogą być przekazywane w raporcie miesięcznym dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA lub w innej formie, jednak przy zachowaniu wymagań określonych w art. 41 ust. 8, 8a i 9 wyżej powołanej ustawy, a więc muszą zawierać:

    § dane dotyczące okresu, którego raport dotyczy,
    § dane identyfikacyjne płatnika składek (m.in. numer NIP, REGON i nazwę pracodawcy),
    § dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej (m.in. numer PESEL, nazwisko i imię pracownika),
    § zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
    § zestawienie wypłaconych świadczeń i wynagrodzeń za czas absencji chorobowej oraz rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek,
    § kod wojewódzkiego oddziału NFZ.

    Ponadto raport dla ubezpieczonego powinien zawierać datę sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej. Od 1.01. 2010 r. raport ZUS RMUA będzie dowodem potwierdzającym prawo do korzystania z opieki zdrowotnej.

    - Z uwagi na zatrudnianie przez moją firmę dużej liczby pracowników mogę raporty ZUS RMUA przekazywać pracownikom w innej formie niż papierowa? - Dariusz z Opola.
    - Tak. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dała firmom możliwość przekazywania pracownikom raportów o wysokości odprowadzonych składek za pośrednictwem poczty elektronicznej. Oczywiście, pracownik ma prawo wyboru, w jakiej formie: papierowej czy elektronicznej chce otrzymywać raporty. Podstawą do wydania e-RMUA jest posiadanie przez pracodawcę bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

    Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze (1)

    Forum tylko dla zalogowanych.

    Załóż konto / Zaloguj się
    Dodaj komentarz
    Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Warto zobaczyć

    Wideo