Pracodawcy uczyli się, jak zapobiegać wypadkom w pracy

Tomasz Gdula [email protected] 077 48 49 528
Uczestnicy seminarium zdobyli wiele praktycznych informacji o tym, w jaki sposób zapobiegać wypadkom oraz jak prowadzić postępowania powypadkowe. (fot. sxc)
Uczestnicy seminarium zdobyli wiele praktycznych informacji o tym, w jaki sposób zapobiegać wypadkom oraz jak prowadzić postępowania powypadkowe. (fot. sxc)
Fachowcy z PIP i ZUS szkolili w Opolu przedsiębiorców, jak oceniać zagrożenie w poszczególnych branżach i dbać o bezpieczeństwo ludzi.

W bieżącym roku odnotowano na terenie naszego województwa wzrost liczby wypadków przy pracy, szczególnie śmiertelnych i kończących się ciężkimi urazami. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy nasiliła działania, mające na celu zwiększenie świadomości pracodawców.

Zobacz: Bezpieczeństwo w pracy

Jednym z nich było dwudniowe seminarium pod hasłem „Ocena ryzyka zawodowego – sposób na zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, przeprowadzone w minionym tygodniu przez Okręgowy Inspektorat Pracy wspólnie z Oddziałem ZUS w Opolu.

Wzięło w nim udział ponad 70 specjalistów ds. BHP oraz przedstawicieli zakładów pracy, w których w ostatnich latach doszło do dużej liczby wypadków.

- Głównym celem seminarium jest pokazanie i uświadomienie pracodawcom, jak ważną rolę w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa stanowi dobre przygotowanie stanowisk pracy - stwierdził Marek Błaszkowicz, dyrektor opolskiego oddziału ZUS. - Podczas wykładów i spotkań wspólnie z przedstawicielami PIP pokazaliśmy ile można zyskać stwarzając pracownikom bezpieczne warunki, szczególnie na tle bardzo wysokich społecznych kosztów każdego wypadku przy pracy.

Korneliusz Michali, główny lekarz orzecznik ZUS w Opolu, omówił problematykę rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych przyznanych w 2008 roku z powodu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także zaprezentował strukturę świadczeń z funduszu ubezpieczenia wypadkowego.

Zobacz: Dołącz do ogólnopolskiej kampani "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie"

Z kolei Zbigniew Jakubowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu przedstawił najważniejsze informacje niezbędne do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego w zakładach pracy, a w szczególności: metody identyfikowania zagrożeń na stanowiskach pracy, ogólne zasady szacowania ryzyka zawodowego i planowania działań ograniczających to ryzyko.

Przybliżył także słuchaczom zasady dokumentowania i oceny zagrożeń podczas pracy, pokazując przykłady działań prewencyjnych dla wybranych rodzajów prac.

Uczestnicy seminarium zdobyli wiele praktycznych informacji o tym, w jaki sposób zapobiegać wypadkom oraz jak prowadzić postępowania powypadkowe.

Przedstawiciele firm biorący udział w seminarium otrzymali wydawnictwa – opracowane przez Państwową Inspekcję Pracy, ZUS, a także Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska