Pracownia mammograficzna w Kluczborku jedną z najlepszych w Polsce. A pacjentki wolą mammobus! [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Nasza pracownia mammograficzna wykonuje badania piersi bezpłatne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Wystarczy się zarejestrować pod numerem tel. 77 417 35 33 - informują Aneta Kast oraz doktor Tomasz Kuprianowicz z poradni w szpitalu powiatowym w Kluczborku.
- Nasza pracownia mammograficzna wykonuje badania piersi bezpłatne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Wystarczy się zarejestrować pod numerem tel. 77 417 35 33 - informują Aneta Kast oraz doktor Tomasz Kuprianowicz z poradni w szpitalu powiatowym w Kluczborku. Monika Kluf
- Apeluję do włodarzy gmin, żeby nie zapraszali do siebie mammobusów, skoro mamy w szpitalu mammograf, który robi dokładniejsze badania - mówi starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

- W audycie kluczborski mammograf znalazł się na drugim miejscu w województwie opolskim i na 12. miejscu w kraju na 214 sprawdzanych aparatów - podkreśla starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

Kluczbork przez lata starał się o zakup mammografu. Przez 8 lat pieniądze na zakup aparatu zbierało Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf".

- Zebraliśmy 125 tysięcy zł, które przekazałyśmy do budżetu powiatu - przypomina Ewa Zgadzaj-Martyniuk, szefowa stowarzyszenia.

Starostwo dołożyło resztę, kupiło za 220 tys. zł nowy aparat do badania piersi, dzięki czemu od 2007 roku w szpitalu powiatowym działa poradnia mammograficzna.

- Co z tego, skoro w wielu gminach nadal badania wykonują mammobusy, dużo mniej dokładne od stacjonarnego mammografu - narzeka Piotr Pośpiech. - Urządzenie, które wożone jest w autobusie, nie może być dokładne.
Co ważniejsze, mammobus robi tylko zdjęcie piersi, lecz nie oferuje dalszej pomocy.

- Kobieta dostaje wyniki, że w piersi są jakieś zmiany, a mammobusu już dawno nie ma - mówi Piotr Pośpiech. - Przerażona i zrozpaczona pacjentka zostaje sama i nie wie, co ma zrobić, gdzie ma iść.

Tymczasem po badaniu w pracowni mammograficznej kobieta, u której zdjęcie wykryje zmiany w piersi, ma na miejscu poradnię chorób piersi, gdzie robi się pogłębione badania: USG_piersi, biopsję. Jeśli wyniki potwierdzą podejrzenia, pacjentka kierowana jest do poradni onkologicznej.

Tymczasem pomimo tego, że mammograf od prawie 7 lat jest w szpitalu powiatowym, mammobusy ciągle do nas przyjeżdżają, a pod nimi w kolejkach stoją tłumy kobiet.
Dlaczego tak się dzieje?
Czytaj w piątek (28 lutego) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" - bezpłatnym dodatku do papierowego wydania "Nowej Trybuny Opolskiej" - lub kup e-wydanie NTO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska