Pracownicy handlu skarżą się na potężne nadgodziny. „Zmierzamy do pracy całodobowej”. Zakaz handlu w niedzielę nie dla wszystkich

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom podsumowało tegoroczny sezon wakacyjny pod kątem pracy w handlu, zwracając uwagę na dużą ilość skarg ze strony pracowników branży.
Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom podsumowało tegoroczny sezon wakacyjny pod kątem pracy w handlu, zwracając uwagę na dużą ilość skarg ze strony pracowników branży. Adam Jankowski
Osoby pracujące w sektorze usług handlowych narzekają na zbyt długie godziny pracy w sklepach, konieczność pracy w niedzielę, braki kadrowe czy ogólnie kłopotliwą atmosferę i relację pracownik-pracodawca oraz pracownicy-klient – informuje stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Pracownicy w wiadomościach piszą wprost, że dyskonty zmierzają w kierunku pracy całodobowej.

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom podsumowało tegoroczny sezon wakacyjny pod kątem pracy w handlu, zwracając uwagę na dużą ilość skarg ze strony pracowników branży.

Wakacyjna praca od rana do wieczora

Handlowcy zwracają uwagę na rosnącą ilość obowiązków, małą liczbę pracowników oraz wydłużanie godzin pracy w wielu sklepach.

- Skarzą się pracownicy sklepów z miejscowości turystycznych, którzy niemal całe wakacje pracowali do późnych godzin nocnych. Co więcej, w niektórych kurortach nie zmieniono godzin pracy nawet we wrześniu. Pracownicy w wiadomościach piszą wprost, że dyskonty zmierzają w kierunku pracy całodobowej - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Jak dodaje, sezonowe wydłużanie godzin pracy w dyskontach zawsze miało miejsce w kurortach nadmorskich, ale w tym sezonie niektóre czynne były nawet do 3 nad ranem, co oznacza, że pracownicy opuszczali sklep o świcie. - Co więcej, ze skarg od pracowników wynika, że niektórzy według grafików zaczynali pracę już następnego dnia po godz. 12:00. Pracownicy zwracali uwagę na ogromną ilość klientów, mnóstwo chaosu, który musiała opanowywać zbyt mała liczba pracowników – mówi Marczulewska.

Jesień nie przyniosła dużych zmian

Jak wskazuje stowarzyszenie, pomimo zakończenia sezonu wakacyjnego, w wielu sklepach nad morzem nadal klientów przyjmuje się do północy. Widoczne jest również wydłużenie godzin pracy w dużych miastach.

– Niemal każdy sklep pracuje teraz minimum do 22:00, a niektóre zaczęły już do 23:00 lub 23:30. Pracownicy mówią wprost, że wychodzą do pracy rano, a wracają późną nocą. Czasem braki kadrowe w sklepach są tak duże, że na zmianie pracuje tylko kilka osób. Problem pracowników handlu nie ogranicza się więc już tylko do sezonu letniego, ale staje się problemem całorocznym – mówi Marczulewska.

Zakaz handlu w niedzielę nie dla wszystkich

Dużo skarg napływa także od pracowników sklepów sieciowych i franczyzowych, które są czynne w niedzielę. Małgorzata Marczulewska tłumaczy, że podstawą skarg są znowu godziny pracy i handel w niedzielę. - Niestety jeżeli sklep jest czynny do 23:00, to nie zawsze o tej godzinie sklepy są zamykane. W wakacje otrzymywaliśmy wiadomości o tym, że niektóre punkty pracowały „do ostatniego klienta”. Kolejny problem dotyczy tego, że takie sklepy pracują w niedzielę i nawet jeżeli pracownik nie chce pracować, to często jest po prostu do tego zmuszany – mówi.

Pracownicy nie skarżą się na zarobki i problemy z płatnościami

STOP Nieuczciwym Pracodawcom wskazuje, że pracownicy handlu to obecnie grupa, która pisze najwięcej skarg do stowarzyszenia. Zaznacza jednak, że od czerwca żadna ze skarg nie dotyczyła problemów finansowych i rozliczeniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska