Pracownicy opolskich uczelni podzielili się opłatkiem [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Życzenia noworoczne wymieniają bp opolski Andrzej Czaja i rektor WSZiA prof. Marian Duczmal.
Życzenia noworoczne wymieniają bp opolski Andrzej Czaja i rektor WSZiA prof. Marian Duczmal. Krzysztof Ogiolda
Noworoczne spotkanie pracowników naukowych opolskich uczelni było okazją także do trudnych refleksji na temat minionego roku oraz czekającej je przyszłości.

Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkania opłatkowego środowiska akademickich w auli opolskiego seminarium wysłuchano Ewangelii i mędrcach ze wschodu, śpiewano kolędy i dzielono się opłatkiem. Bardzo ciekawy program z tekstami poetyckim z różnych epok o Bożym Narodzeniu przygotowali członkowie duszpasterstwa nauczycieli akademickich. Autorką i reżyserką spektaklu była prof. Krystyna Borecka.

W spotkaniu uczestniczyli biskupi: gliwicki Jan Kopiec oraz opolscy Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała. Prowadził je duszpasterz nauczycieli akademickich, ks. prof. Marcin Worbs.

Bp Jan Kopiec pobłogosławił opłatki i złożył pracownikom naukowym życzenia. - Mędrcy wybrali drogę szukania prawdy, choć wymagała ona wielkiego wysiłku. Nie bójmy się i my do prawdy dążyć. To jest powołanie każdej uczelni – mówił.

Życzenia złożyli także rektorzy: Marek Masnyk (UO), Marcin Lorenc (PO) i Marian Duczmal (WSZiA).

- To nie był łatwy rok – przyznał prof. Masnyk. - Za nami wiele złych emocji, napięć, sporów. Mam nadzieję, że w nowym roku nastąpi katharsis, które nam pozwoli przystąpić do nowego, świeżego działania. Może uda nam się te emocje wyzerować i zbudować jedno środowisko akademickie Opola, wspólnotę akademicką naszego miasta w szerszym wymiarze.

- Miniony rok to był dla nas trudny okres – przyznał prof. Lorenc. - Myślę, że zaczynamy z niego wyciągać wnioski. Spotykamy się wokół opłatka, stołu wigilijnego i choinki. Stanowimy społeczność, którą powinny spajać wspólne wartości moralne: sprawiedliwość, zaangażowanie, uczciwość wobec innych. One są społecznym kapitałem, który powinniśmy rozwijać, żyjąc nie w izolacji, ale w kooperacji. Nie da się niczego osiągnąć samemu.

- Opłatek środowiska akademickiego jest dla mnie przeżyciem wspólnotowym i rodzinnym – przyznał prof. Duczmal. - Miniony rok dla każdej uczelni był trudny. Życzę wszystkim państwu tego, co wynika z istoty świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku: radości, ufności, nadziei, zdrowia i miłości. Opłatek jest dla nas znakiem miłości, przebaczenia i pojednania. Dzieląc się nim, mówimy sobie nawzajem dziękuję.

Jako ostatni zabrał głos prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Opole jest wyjątkowe, bo ma u siebie tak duże środowisko akademickie. Z niego płynie wyjątkowość, siła i witalność. Ten klejnot w koronie wymaga szczególnej uwagi i troski. Brak tego klejnotu w koronie Opola jest realnym zagrożeniem. Musimy zrobić wszystko, by go obronić. Pomysł łączenia czasami ma swoje podstawy, ale może też oznaczać likwidację. Mam nadzieję, że panowie rektorzy nie będą grabarzami. Tożsamość wielu średnich europejskich miast jest budowana na akademickości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska