Pracownicy w sali nie mogą siedzieć w ścisku. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
mec. Anna Krenc
mec. Anna Krenc archiwum prywatne
Chcesz zadać pytanie prawnikowi? Ślij je na: mmazurkie[email protected] Na Państwa wątpliwości odpowiada adwokat Anna Krenc.

Pracuję w call center, gdzie na jednej sali przybywa ponad 50 osób. Nie mam pewności, czy wszyscy są zdrowi. Pracuję po 8-9 godzin i boję się, że zachoruję, zakażając przy okazji swoją rodzinę. Szefostwo zapowiadało, że będziemy pracować zdalnie, ale na razie na obietnicach się skończyło. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Czy, jeśli nie pójdę do pracy, mogę zostać zwolniony dyscyplinarnie ?

Odpowiada mec. Anna Krenc

Z związku z pandemią koronowirusa wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się. Ograniczenia co do liczby osób, przebywających na danym terenie, nie dotyczą zakładów pracy. Zakłady pracy, w myśl przepisów, nie mają charakteru zgromadzeń. Należy jednak stosować w nich szczególne zalecenia Głównego Inspektowa Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, a także stosowanych środków dezynfekcji.

Ministerstwo Rozwoju, wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowało zalecania dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W komunikacie zalecono m. in. aby zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować regularne i dokładne mycie rąk, umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, a także dołożyć wszelkich starań, aby miejsce pracy były czyste i higieniczne.

Pracownik oczywiście obowiązany jest przestrzegać czasu pracy, a każde porzucenie pracy lub nieusprawiedliwiona nieobecność może być uznana za ciężkie naruszenia obowiązków pracowniczych i uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z drugiej jednak strony pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, co wynika z przepisów. Niedopełnienie powyższego obowiązku uprawnia pracownika do powstrzymania się od wykonywania pracy (art. 210 § 1 i 4 KP), oddalenia się z miejsca pracy (art. 210 § 2 KP), a także rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym (art. 55 § 1 i 11 KP). W opisanej przez pana sytuacji możemy mieć do czynienia z przesłankami, które usprawiedliwiałyby przerwanie pracy.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska