Pracownicy w sali nie mogą siedzieć w ścisku. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
mec. Anna Krenc
mec. Anna Krenc archiwum prywatne
Chcesz zadać pytanie prawnikowi? Ślij je na: mmazurkiewicz@nto.pl Na Państwa wątpliwości odpowiada adwokat Anna Krenc.

Pracuję w call center, gdzie na jednej sali przybywa ponad 50 osób. Nie mam pewności, czy wszyscy są zdrowi. Pracuję po 8-9 godzin i boję się, że zachoruję, zakażając przy okazji swoją rodzinę. Szefostwo zapowiadało, że będziemy pracować zdalnie, ale na razie na obietnicach się skończyło. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Czy, jeśli nie pójdę do pracy, mogę zostać zwolniony dyscyplinarnie ?

Odpowiada mec. Anna Krenc

Z związku z pandemią koronowirusa wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się. Ograniczenia co do liczby osób, przebywających na danym terenie, nie dotyczą zakładów pracy. Zakłady pracy, w myśl przepisów, nie mają charakteru zgromadzeń. Należy jednak stosować w nich szczególne zalecenia Głównego Inspektowa Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, a także stosowanych środków dezynfekcji.

Ministerstwo Rozwoju, wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowało zalecania dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W komunikacie zalecono m. in. aby zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować regularne i dokładne mycie rąk, umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, a także dołożyć wszelkich starań, aby miejsce pracy były czyste i higieniczne.

Pracownik oczywiście obowiązany jest przestrzegać czasu pracy, a każde porzucenie pracy lub nieusprawiedliwiona nieobecność może być uznana za ciężkie naruszenia obowiązków pracowniczych i uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z drugiej jednak strony pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, co wynika z przepisów. Niedopełnienie powyższego obowiązku uprawnia pracownika do powstrzymania się od wykonywania pracy (art. 210 § 1 i 4 KP), oddalenia się z miejsca pracy (art. 210 § 2 KP), a także rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym (art. 55 § 1 i 11 KP). W opisanej przez pana sytuacji możemy mieć do czynienia z przesłankami, które usprawiedliwiałyby przerwanie pracy.

Kto zapłaci za budowę fabryki Izery w Jaworznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie