Pracowniczy Plan Kapitałowy – przewodnik dla pracodawcy i pracownika

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Od stycznia 2019 weszły w życie przepisy dotyczące nowej formy oszczędzania środków na prywatną emeryturę. Pracowniczy Plan Kapitałowy to powszechny pogram oszczędnościowy o charakterze dobrowolnym. Pracownicy dzięki zebranemu w ramach PPK kapitałowi będą mogli uzyskać dodatkowe fundusze w jesieni życia, które stanowić będą swoistą poduszkę finansową dla emerytur. Jak działa PPK? Co musi wiedzieć o nowym systemie oszczędzania pracodawca, a co pracownik?

Pracowniczy Plan Kapitałowy – co to takiego?

Pracowniczy Plan Kapitałowy, w skrócie PPK, to powszechny program oszczędzania opracowany przez rząd, organizacje pracodawców, związki zawodowe oraz Polski Fundusz Rozwoju, który został wprowadzony ustawą z 4 października 2018 roku. Ma być odpowiedzią na problem niegodziwych emerytur wywołany m.in. rosnącą demografią. To szansa dla wszystkich pracowników, którzy samodzielnie nie potrafią zmobilizować się do odłożenia na emeryturę prywatnych środków. Jedynie co czwartemu Polakowi udaje się odkładać regularnie na emeryturę z własnej kieszeni. Prognozy emerytur dla obecnego pokolenia pracowników są fatalne. Remedium na te bolączki ma być właśnie PPK. System ma generować niskie koszty, tak by był opłacalny dla wszystkich uczestników. Poczytaj więcej o pracowniczym planie kapitałowym Axa na https://axa.pl/emerytura/pracownicze-plany-kapitalowe/.

PPK: zasady ogólne

Na PPK odkłada zarówno pracodawca, jak i pracownik. Wysokość składek jest różna, zależnie od tego, czy pracodawca wybierze wersją obowiązkową czy dobrowolną oraz jaką składkę zadeklaruje ze swojej strony pracownik. Łączna wysokość składek może wynosić od 3,5% do 8% wynagrodzenia przy standardowych założeniach.

Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Pracownicy w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe, będą automatycznie do PPK przypisani, ale wedle życzenia mogą zrezygnować. Rezygnację można złożyć co 4 lata poprzez deklarację. Powrót do programu jest możliwy w każdym momencie. Pracownicy między 55. a 69. rokiem życia także będą mogli skorzystać z PPK, ale dopiero po złożeniu oświadczenia woli. PPK nie obejmie osób samozatrudnionych, rolników oraz służb mundurowych.

Odpowiedzialność za informowanie pracownika, jak wygląda jego stan PPK, spada na pracodawcę. Minimum formalności związanych z PPK po stronie pracownika oraz automatyczny zapis do programu, mają zachęcić do uczestnictwa w oszczędzaniu. Według szacunków, do PPK ma przystąpić docelowo nawet ponad 11 milionów pracowników.

Instytucje obsługujące PPK

Kto będzie przechowywał środki gromadzone za pomocą PPK? Wyznaczone do zbierania funduszy są ustalone w ustawie instytucje takie jak Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz Zakłady Ubezpieczeń. Instytucja, która będzie chciała brać udział w tworzeniu PPK, musi spełnić kilka wymogów formalnych. TFI powinny mieć minimum trzy lata doświadczenia w zakresie zarządzania otwartymi funduszami inwestycyjnymi, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi oraz posiadać minimum 25 mln kapitału własnego, z czego 10 mln w postaci środków płynnych. Aktualnie, ponad 60 towarzystw ma zezwolenie na działalność w Polsce, z czego prawdopodobnie połowa zdecyduje się na obsługiwanie PPK. Informacje o ofercie konkretnych TFI będą zawarte na portalu o PPK, założonym przez Polski Fundusz Rozwoju.

Inwestycje PPK

Środki uzbierane przez pracownika na koncie PPK nie będą bezowocnie czekać na wypłatę na emeryturze. TFI mają za zadanie inwestować te pieniądze. Ustawa konkretnie wskazuje, w jakie narzędzia kapitałowe TFI będą mogły inwestować. Część udziałowa ma być inwestowana w co najmniej 40% na spółki WGI20, w maksymalnie 20% na spółki WIG40, maksymalnie 10% na pozostałe spółki notowane na giełdzie, a w co najmniej 20% na zagraniczne inwestycje. Z kolei część dłużna ma być inwestowana w co najmniej 70% w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez różne instytucje publiczne na szczeblu rządowym, samorządnym oraz unijnym lub w depozyty o terminie zapadalności nie dłuższym niż 180 dni. Pozostałe 30% będzie inwestowane w inne aktywa, ale jedynie 10% z tego w instrumenty, które nie mają ratingu uznanego przez Europejski Bank Centralny.

PPK z punktu widzenia pracodawcy

Dla pracodawców PPK jest obligatoryjne. Do obowiązku firmy należy wybór instytucji obsługującej PPK i umożliwienie pracownikom korzystania z systemu.

Składki pracodawcy

Podstawowa składka odprowadzona na PPK przez pracodawcę wynosi 1,5% pensji brutto pracownika i jest obowiązkowa. Dobrowolna składka to dodatkowe 2,5% od pensji brutto pracownika. Zatem łącznie pracodawca może odprowadzać od 1,5% do 4% od pensji brutto pracownika. Wpłaty na PPK nie są zaliczane do wynagrodzenia, które jest podstawą wyliczenia składek na ZUS i będą mogły być uznane za koszt uzyskania przychodu pracodawcy. Ponadto pracodawca może zaliczyć wydatki związane z modernizacją systemu w kadrach i płacach, której wykonanie będzie niezbędne do wprowadzania PPK, do kosztów firmowych.

Jak zacząć?

Pracodawca przede wszystkim musi dokonać wyboru instytucji, która będzie zbierała środki pracowników i inwestowała je. Wyboru dokonuje się z listy instytucji w ewidencji PPK. Następnym krokiem jest podpisanie umowy o zarządzaniu PPK. Pracodawca musi dostosować systemy kadrowo-płacowe do PPK oraz poinformować pracowników o wdrożeniu PPK. Nie będzie konieczne podpisywanie umowy z każdym pracownikiem, wystarczy, że lista osób objętych PPK zostanie załączona do ogólnej umowy o zarządzaniu PPK.

Harmonogram wdrożenia

Etapy wdrażania PPK w firmach zależą od wielkości organizacji:

  • od 1 lipca 2019 musza zapewnić swoim pracownikom dostęp do PPK firmy zatrudniające ponad 250 osób;
  • od 1 stycznia 2020 firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników;
  • od 1 lipca 2020 firm zatrudniające od 20 do 49 osób;
  • od 1 stycznia 2021 pozostałe podmioty zatrudniające pracowników.

PPK z punktu widzenia pracownika

PPK ma zapewnić pracownikom dodatkowe źródło utrzymania w późniejszych latach życia, czyli po ukończeniu 60 lat. Co warte podkreślenia, pracownik może mieć kilka kont PPK w ramach różnych umów z pracodawcami.

Składki

Pracownik będzie miał potrącane składki w wysokości:

  • 2% wynagrodzenia brutto w wersji podstawowej;
  • Dodatkowych 2% wynagrodzenia brutto;
  • Jeśli wynagrodzenie otrzymywane z różnych źródeł łącznie nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia danego roku, to pracownik może odprowadzać mniej niż 2% składki podstawowej, ale minimum 0,5%.

Zatem wysokość składek od pracownika będzie się wahać od 0,5% do 4% pensji brutto pracownika. Jeśli dodamy do tego składki pracodawcy, to łącznie do PPK odprowadzane będzie między 2%, przy założeniu podstawowej składki pracodawcy 1,5% oraz minimalnej 0,5% od pracownika otrzymującego niższe dochody, do 8%, jeśli i pracownik, i pracodawca zdecyduje się na uiszczanie dodatkowych składek. Wysokość składek jest określana przez pracownika w deklaracji do pracodawcy i może być zmieniona w dowolnym momencie. Wpłaty pracownika są potrącane z pensji netto (choć wyliczane z brutto). Ustawa przewiduje wpłatę powitalną – 250 złotych oraz coroczne dopłaty jednorazowe na uczestnika programu, niezależnie ile ma on kilka kont.

Wypłata

Środki z PPK zostaną uczestnikowi wypłacone w momencie ukończenia przez niego 60. roku życia, przy czym ta granica jest równa dla kobiet i mężczyzn. Warto jednak zdecydować się na dalsze odkładanie – jest to możliwe do 69. roku życia. Każdy rok w PPK daje dodatkowo średnio około 4 tysiące złotych.

Zyskać z PPK można naprawdę sporo – oczywiście zależnie do tego, kiedy zacznie się odkładać i jaką wysokość stawek się wybierze. Każde dodatkowe fundusze będą na emeryturze gwarantem godziwego życia, warto więc poważnie myśleć o oszczędzaniu, nawet jeśli ma się dopiero 30 czy 40 lat, a jesień życia jawi się jako odległa perspektywa. PPK to świetna inicjatywa, która pozwoli pracownikom odkładać środki przy minimalnym nakładzie wysiłku i formalnościach.

Źródła:
-https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1315274,ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-kiedy-wejda-w-zycie-skladki-wyplata.html
-https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dl aPanstwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Pracowniczy Plan Kapitałowy – przewodnik dla pracodawcy i pracownika - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3