Pracujący student musi płacić składki

Redakcja
Na pytania czytelników odpowiada Zofia Partyka, ekspert z ZUS w Opolu.

- Mój syn ma 24 lata, jest studentem. Jeśli założy działalność gospodarczą, będzie musiał płacić składki na ubezpieczenia społeczne?
- Student prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zakończenia. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

- Zatrudniam 25-letniego słuchacza studiów podyplomowych na umowę-zlecenie. Czy muszę z tego tytułu opłacać obowiązkowo składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?
- Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umowa-zlecenie zawarta ze studentem (w wieku do 26 lat) nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych. Studia podyplomowe zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) są inną niż studia wyższe i doktoranckie formą kształcenia osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Słuchacz studiów podyplomowych nie jest studentem w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym i w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom rentowym i emerytalnemu, bez względu na wiek. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeśli wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie