Pracujesz, mieszkasz za granicą? Dowiedz się, gdzie załatwić rentę

Redakcja
Przepisy UE nie wprowadzają jednolitych warunków nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. (fot. sxc)
Przepisy UE nie wprowadzają jednolitych warunków nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. (fot. sxc)
Oddział ZUS w Opolu jest jednostką organizacyjną ZUS realizującą umowy międzynarodowe między Polską a Niemcami.

Na pytania czytelników odpowiada Krystyna Światkowska, kierownik referatu w Wydziale Realizacji Umów Międzynarodowych ZUS w Opolu.

Czytelnik z Winowa: - Mój mąż był obywatelem Niemiec i pracował w Niemczech. Obecnie nie żyje. Chciałam ubiegać się o rentę rodzinną. Gdzie powinnam złożyć wniosek?

Zobacz: Pakiet antykryzysowy z pomocą dla rodzin

- Polska jest członkiem Unii i od 1 maja 2004 roku obowiązują nas wspólnotowe regulacje z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze emerytur i rent.

Przepisy UE nie wprowadzają jednolitych warunków nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. Zostawiają tę kwestię wewnętrznym regulacjom poszczególnych państw członkowskich. A więc rodzaje świadczeń emerytalno-rentowych oraz warunki ich nabycia każde państwo członkowskie określa samodzielne. Na przykład takie jak wiek uprawniający do emerytury lub renty, staż wymagany do nabycia prawa do emerytury lub renty.

Zobacz: Komu należy się emerytura z Unii?

W tym przypadku instytucją właściwą do wydania decyzji w sprawie renty rodzinnej jest niemiecka instytucja ubezpieczeniowa Deutsche Rentenversicherung Berlin-Brandenburg. Ponieważ zmarły nie posiadał polskich okresów ubezpieczenia, stwierdzenie, czy osoba zainteresowana do otrzymania renty rodzinnej, leży po stronie niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Oddział ZUS w Opolu przesyła unijne wnioski o rentę rodzinną do właściwej niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej (nasz oddział jest jednostką organizacyjną ZUS realizującą umowy międzynarodowe między Polską a Niemcami).

Jan z Kluczborka: - Od 1990 roku mieszkam w Niemczech. Przed wyjazdem miałem w Polsce ustalone prawo do renty z tytułu choroby zawodowej. Czy obecnie mogę złożyć wniosek o wznowienie wypłaty tej renty i jej transfer na teren Niemiec?

- Niestety nie, z uwagi na przedzielenie przed 31.12.1990 roku. W Pana przypadku mają zastosowanie postanowienia polsko niemieckiej umowy z 9 września 1975 roku, co oznacza, że właściwą do załatwienia Pana wniosku będzie niemiecka-instytucja ubezpieczeniowa.

Zobacz: Dostać zasiłek dla bezrobotnych wcale nie jest łatwo

Gdyby jednak powrócił Pan do Polski lub przesiedlił się do państwa trzeciego, wówczas może Pan złożyć wniosek o wznowienie renty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska