Pracujesz za granicą? Rozlicz z nami PIT za 2009 r.

Edyta Hanszke [email protected]
Pracujący za granicą mogą rozliczyć się na dwa sposoby.
Pracujący za granicą mogą rozliczyć się na dwa sposoby.
Kto i jak powinien rozliczyć się z dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej za granicą?

Co do zasady, osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce, przebywające czasowo za granicą, powinny rozliczyć się z dochodów tam uzyskiwanych.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce uzyskuje przychody z pracy najemnej wykonywanej za granicą, rozlicza te dochody stosując jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania, które są określone w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W zawartych z Polską umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

Lista krajów, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Podatki/system podatkowy/umowy międzynarodowe

Zapłata zaliczki na podatek

Podatnik pracujący za granicą ma obowiązek wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18% osiągniętych dochodów, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiąc, w którym wrócił do kraju.

Jak ustalamy dochód do opodatkowania?

Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy podlega obniżeniu o kwotę pobranej bądź opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć 7,75%podstawy wymiaru składki.

Odliczeniu od podatku podlegają również składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ponadto podatnik rozliczający dochody z tytułu pracy wykonywanej za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, ma prawo odliczyć od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą metody wyłączenia z progresją.

O czym należy pamiętać wypełniając zeznania podatkowe, w których rozliczamy dochody uzyskiwane za granicą?

Poradnik powstał we współpracy z rzecznikiem prasowym Izby Skarbowej w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska