Praktyczna nauka zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy

Redakcja
Pracownia samochodowa jest jedną z kilkunastu pracowni zawodowych, w których uczniowie szkół zawodowych zdobywają praktyczne umiejętności.
Pracownia samochodowa jest jedną z kilkunastu pracowni zawodowych, w których uczniowie szkół zawodowych zdobywają praktyczne umiejętności. CKZ
Centrum Kształcenia Zawodowego wraz ze szkołami zapewnia lokalnym przedsiębiorcom odpowiednio wykwalifikowaną kadrę pracowników. Dysponuje świetnym zapleczem i ma nowoczesne podejście do kształcenia.

Miasto Opole od lat stawia na rozwój nowoczesnego kształcenia zawodowego, ściśle powiązanego z oczekiwaniami rynku pracy. Poziom kształcenia zawodowego idzie w parze z rozwojem gospodarczym naszego regionu. Szczególnie ważną rolę odgrywa kształcenie praktyczne, które bezpośrednio odpowiada na potrzeby lokalnych przedsiębiorców. Zgodnie z przyjętą Polityką Oświatową Miasta Opola na lata 2021-2030, kształcenie dla bieżących i przyszłych potrzeb pracodawców to zarówno nowoczesne kształcenia w zawodach obecnie potrzebnych na rynku pracy, jak również rozwój kompetencji jutra oraz sprawnie działający system doradztwa zawodowego, wspierający młodzież w trafnym wyborze ścieżki kształcenia.

Praktyka to podstawa
Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu jest placówką edukacyjną, która wraz ze szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe realizuje zadanie zapewnienia lokalnym przedsiębiorcom odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowników. Organizacja kształcenia praktycznego dla uczniów opolskich szkół zawodowych to podstawowe zadanie Centrum. Obecnie w CKZ realizowane są zajęcia praktyczne dla uczniów technikum oraz szkoły branżowej I stopnia, uczących się w obszarach zawodowych: mechanicznym, samochodowym, elektrycznym, mechatronicznym, odnawialnych źródeł energii, budowlanym, architektury krajobrazu, gastronomicznym, hotelarskim, grafiki komputerowej i logistycznym. Do realizacji kształcenia wykorzystywane są pracownie zawodowe, które między innymi dzięki środkom z programów Unii Europejskiej są wyposażane w nowoczesne maszyny, urządzenia i narzędzia. Nauczyciele kształcenia praktycznego uczestniczą w szkoleniach zawodowych oraz realizują staże u pracodawców. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie uczniom jak najlepszych warunków praktycznej nauki zawodu oraz dobrego przygotowania do podjęcia pracy zawodowej.

Widać wysoki poziom
Potwierdzeniem wysokiego poziomu przygotowania uczniów do zawodu są wyniki osiągane podczas egzaminów zawodowych. Centrum ma upoważnienia CKE do egzaminowania w trzynastu kwalifikacjach w zakresie części praktycznej egzaminu zawodowego. Wyniki potwierdzają wysoką jakość kształcenia, jednak efektywność kształcenia ostatecznie weryfikowana jest przez rynek pracy, który w praktyce ocenia umiejętności zawodowe absolwentów. Ważnym aspektem kształcenia praktycznego jest więc ścisłe powiązanie procesu edukacji z rynkiem pracy. W tym celu Centrum współpracuje z wieloma firmami, Powiatowym Urzędem Pracy, Państwową Inspekcją Pracy, Polskim Związkiem Motorowym, jest członkiem Opolskiej Izby Gospodarczej oraz Klastera Edukacyjnego Invest in Edu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Efektem współpracy są staże dla uczniów opolskich techników, szkolenia podnoszące umiejętności zawodowe uczniów i nauczycieli, spotkania branżowe z pracodawcami, zajęcia praktyczne realizowane u pracodawców, pokazy i szkolenia produktowe dla uczniów. W ramach realizowanych przez Centrum innowacji programowych uczniowie zdobywają również dodatkowe umiejętności i kwalifikacje, np. uprawnienia spawalnicze metodą MAG 135, kurs projektowania AutoCad, kurs obsługi i programowania obrabiarek CNC. Kształcenie praktyczne to również kształtowanie nawyków bezpiecznej i higienicznej pracy, dbałości o powierzony sprzęt, umiejętność współpracy w zakresie rozwiązywania problemów zawodowych oraz zgłaszania propozycji racjonalizatorskich. Celem powyższych działań jest jak najlepsze przygotowanie do pracy zawodowej.

Doradztwo zawodowe
Centrum Kształcenia Zawodowego realizuje również działania w celu wspierania dzieci i młodzieży w procesie rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz przygotowania do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu. Doradztwa zawodowe powinno być traktowane jako usługa ekspercka stanowiąca element procesu wychowawczego i edukacji całożyciowej. Ciągłe i szybkie zmiany, które zachodzą na rynkach edukacji i pracy wyraźnie wzmacniają potrzebę udzielania w tym zakresie wsparcia na różnych etapach rozwoju człowieka. Edukacja przez całe życie wiąże się ze zdobywaniem różnych umiejętności, między innymi umiejętności podejmowania decyzji, którą wykorzystujemy już przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, kierunku studiów, uczelni, miejsca i rodzaju pracy czy rodzaju i sposobie podnoszenia swoich kwalifikacji.

Dlatego doradztwo ma istotne znaczenie już na wczesnym etapie szkolnym. Celem kształcenia w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego w CKZ jest przede wszystkim poznanie zawodów, środowisk pracy oraz przygotowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych. Ważne jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania ścieżki swojej kariery i trafnego podejmowania decyzji dotyczących rozwoju zawodowego.

W trakcie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego realizowanych w CKZ uczeń nie tylko poznaje ofertę edukacyjną wszystkich szkół prowadzących kształcenie zawodowe w mieście Opolu, ale również ma możliwość wykonywania podstawowych zadań zawodowych, obsługi maszyn i urządzeń oraz poznaje rynek pracy w danej branży. Doradztwo zawodowe prowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków przyszłej pracy daje młodemu człowiekowi większe możliwości do podjęcia trafnej decyzji edukacyjnej.

Wykonywanie zadań zawodowych przez doradcę zawodowego w Centrum odbywa się w ścisłej współpracy z doradcami zawodowymi szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem Centrum jest organizowanie i koordynowanie zajęć dla młodzieży z zakresu zawodoznawstwa oraz znajomości lokalnego rynku pracy. Współpraca placówki z wieloma podmiotami rynku pracy pozwala na organizację spotkań z pracodawcami, w trakcie których młodzież może poznać możliwości i oczekiwania rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska