Praktyka w izbie dziecka

Marcin Poznań
Już ósmy miesiąc trwa współpraca Uniwersytetu Opolskiego z Policją. Skorzystać na niej mogą również studenci.

Umowa między obiema instytucjami została podpisana w lipcu ubiegłego roku i przede wszystkim dotyczy wymiany informacji dotyczących poprawy stanu bezpieczeństwa.
- W tym celu powstały tzw. zespoły badawcze - mówi prof. Leszek Kuberski, prorektor ds. dydaktyki i studentów Uniwersytetu Opolskiego. - W ich skład wchodzą pracownicy odpowiednich wydziałów policji, a z naszej strony pracownicy m.in. Międzywydziałowego Instytutu Prawa i Administracji, Instytutu Nauk Pedagogicznych czy Instytutu Studiów Edukacyjnych.

Pracownicy uczelni prowadzą badania sondażowe, które są dla policji cennym materiałem do prac nad poprawą stanu bezpieczeństwa. Dla studentów najciekawszym elementem porozumienia może okazać się możliwość wzięcia udziału w praktykach oraz skorzystania z danych gromadzonych przez KWP. Dane te mogą posłużyć jako źródło do prac magisterskich i doktorskich dla studentów socjologii, psychologii czy kierunków pedagogicznych.
- Praktyki odbywać się mogą w Policyjnej Izbie Dziecka - mówi komisarz Anna Wawrzczak-Gazda, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. - Dziś mamy trzech praktykantów.

Praktykami studenckimi w policji zajmuje się Międzywydziałowe Centrum Kształcenia i Doskonalenia Pedagogicznego UO. W styczniu ustalony został program i formuła zajęć. Praktykant nie może na przykład uczestniczyć w czynnościach procesowych i nie ma wglądu w dokumentację. Za to m.in. organizuje zajęcia dla nieletnich pod nadzorem wychowawcy i prowadzi dzienniki praktyk.
- Jeśli student chce skorzystać z informacji do prac naukowych czy innych, musi się zwrócić z odpowiednią prośbą do komendanta wojewódzkiego - mówi pani rzecznik. Bez przeszkód uzyskać można natomiast rozmaite materiały np. o izbie dziecka, o przestępczości wśród nieletnich czy o patologiach.

- Nic o tym nie wiedziałem, ale chętnie bym skorzystał - mówi Marian Wąsowicz z II roku pedagogiki resocjalizacyjnej. - Mamy teraz zajęcia z kryminologii. Do tego konieczna jest np. statystyka dotycząca przestępczości zorganizowanej. A wiadomo, że w książkach nie znajdziemy aktualnych danych - dodaje.
Jedna ze studentek drugiego roku resocjalizacji bezskutecznie próbowała uzyskać podobne dane w Nysie, gdzie mieszka na stałe. W Opolu nie miała z tym problemu.
- Na pierwszym roku oprócz demografii i statystyki nie mamy jeszcze przedmiotów, do których niezbędne są takie materiały - mówi Paweł Szwach z socjologii. - Na pewno w przyszłości będzie inaczej, więc dobrze jest wiedzieć o szansie uzyskania informacji.

W ramach współpracy policja stara się uwrażliwiać młodzież na zagrożenia dnia codziennego. Policjanci radzą studentom m.in., jak zachowywać się w przypadku kontaktu z dealerami narkotyków. Na uczelni organizowane są spotkania pracowników policji ze studentami. Ważnym punktem umowy jest także sprawa zabezpieczenia technicznego obiektów uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska