Praktyki w czasie studiów to dzisiaj konieczność

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Tomasz Borkowski z Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej.
Tomasz Borkowski z Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej. Archiwum wsb
Rozmowa z Tomaszem Borkowskim z Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej.

Pierwsze wyjście absolwenta uczelni na rynek pracy często niesie ze sobą pewne rozczarowanie. Jak go uniknąć?
Zazwyczaj wynika ono ze zderzenia wyobrażeń o branży zawodowej, czy wymarzonym stanowisku pracy z zastanymi przez niego realiami, na których weryfikację nie daliśmy sobie wcześniej szansy. Zwłaszcza, że nasze predyspozycje wcale nie muszą odzwierciedlać zainteresowań zawodowych. Zdarza się, bowiem tak, że nawet jeśli pewne cechy potencjalnie ułatwią nam funkcjonowanie w danym zawodzie, to niekoniecznie praca w nim musi przynosić nam satysfakcję. Przykład? Jeśli rodzice od dziecka powtarzali mu, że potrafi ładnie recytować wierszyki, niekoniecznie musi to oznaczać, że zechce ono zostać aktorem, czy poetą.

Jak zatem znaleźć w świecie zawodów miejsce dopasowane do oczekiwań?
Orientacja zawodowa nabywana poprzez bierną obserwację przedstawicieli określonych profesji w różnych kontekstach (np. wizyta policjanta i strażaka w szkole) zwykle jednak nie wystarcza. Najlepiej poznasz zawód wykonując go, a pierwszym krokiem i okazją do bliskiego spotkania z pracą są praktyki zawodowe. Jeśli masz możliwość skorzystania przy tym ze wsparcia w ramach poradnictwa zawodowego - np. w Biurze Karier twojej uczelni.

Czyli trzeba pracować już w czasie studiów?
Współczesny rynek zatrudnienia wymaga od fachowców w swych dziedzinach podejścia bardziej praktycznego. Za tą potrzebą idzie wydłużony wymiar praktyk nadający studiowaniu nowoczesny charakter. Obowiązkowe praktyki, chociaż postrzegane przez wielu jako problem, tak naprawdę są dziś wielką okazją dla osób podchodzących poważnie i świadomie do kwestii własnej edukacji, podnoszenia kwalifikacji i budowania ścieżki kariery zawodowej. Dlatego studenci powinni pamiętać, że ze strategicznego punktu widzenia praktyka jest szansą zaprezentowania się pracodawcom, zadbania o kontakty w interesującej Ciebie branży oraz - jak wspomniałem powyżej, skonfrontowania z rzeczywistością własnych przekonań co do pracy w zawodzie.

Gdzie odbywać praktyki?
Tam, gdzie marzy Ci się praca. Praktyka obowiązkowa, realizowana w oparciu o skierowanie z ramienia uczelni, może być dobrą okazją do lepszego poznania firmy - jej kultury, klimatu i funkcjonowania w niej. Doświadczenie Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu pokazuje, że pewien odsetek studentów po praktyce otrzymuje propozycję współpracy z firmą. Jeśli nie od razu po jej ukończeniu, to w przypadku pojawienia się wolnych wakatów w innym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska