Praski sąd unieważnił ograniczenia wydane przez ministra zdrowia

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Sąd Miejski w Pradze w czwartek 23 kwietnia uchylił rozporządzenia czeskiego Ministra Zdrowia o ograniczeniu sprzedaży detalicznej oraz ograniczeniu swobodnego przepływ osób z powodu epidemii koronawirusa. Sąd uznał, że minister przekroczył swoje kompetencje.

W informacji rzecznika prasowego sądu można przeczytać, że sąd podzielił opinię, iż obecna sytuacja w Czechach jest zupełnie nietypowa i nie zlekceważył zagrożeń wynikających z pandemii. Sąd nie zakwestionował też prawa rządu do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Zgodnie z czeską konstytucją ograniczenie praw obywatelskich w sytuacji nadzwyczajnej jest wyłączną kompetencją rządu, nie dotyczy poszczególnych ministrów i nie może być wydane w rozporządzeniu ministra. Ograniczenia praw podstawowych obywateli muszą zostać przyjęte w sposób przewidziany prawem, nawet w sytuacjach nadzwyczajnych, bo inaczej może to negatywnie wpłynąć na wizerunek państwa praworządnego i demokratycznego.

Jak tłumaczy rzecznik sądu - odmienna interpretacja spowodowałaby nieuzasadnione skoncentrowanie władzy w rękach jednego organu administracyjnego, co mogłoby potencjalnie podważyć zasadę praworządności i państwa demokratycznego.

Praski sąd nie kwestionuje także, że zastosowana przez ministra środki wydają się skuteczne w walce jednak „skuteczność nie jest miarą legalności, a cel nie uświęca środków”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska