Prawa pacjenta: Gdy potrzebna jest opieka psychiatry

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Leczenie zaburzeń psychicznych oraz uzależnień, w zależności od potrzeb i stanu pacjenta, może się odbywać w przychodni, na oddziałach dziennych, gdzie pacjent przebywa tylko w określonych godzinach, lub w szpitalu.

W poradni pacjentowi zapewnia się niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne oraz leki i wyroby medyczne (w tym ostatnim przypadku dotyczy to leczenia metadonem i leczenia zespołów abstynencyjnych).

- W ośrodku dziennym pacjent też ma zagwarantowane niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistów, leki, wyroby medyczne, a także przysługuje mu posiłek oraz transport sanitarny - informuje Maria Pisula, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w opolskim oddziale NFZ.

W razie nagłego pogorszenia się samopoczucia psychicznego pacjent może zgłosić się na izbę przyjęć szpitala lub może przywieźć go tam rodzina (np. z powodu ataku agresji, myśli samobójczych itp.), bez względu na porę dnia czy nocy. W Zespole Neuropsychiatrycznym przy ul. Wodociągowej w Opolu taka pomoc jest udzielana przez całą dobę.

Skierowanie pacjenta do szpitala psychiatrycznego jest wydawane w dniu badania, a przestaje być ważne (w razie jego niewykorzystania) po 14 dniach. Natomiast do poradni zdrowia psychicznego można przyjść bez skierowania. Natomiast do psychologa i psychoterapeuty jest wymagane skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, rodzinny, specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska