Prawa pacjenta: Kiedy otrzymamy pomoc w nocy

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Od godziny 8.00 do 18.00, a w niektórych przychodniach do 20.00, wszyscy korzystamy z porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego sobie wcześniej wybraliśmy.

Zdarza się jednak, że musimy skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w nocy lub w święta w przychodni, która pełni wtedy na danym terenie dyżur dla wszystkich mieszkańców. Kiedy i z powodu jakich dolegliwości możemy się do niej zgłosić?

- Pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej jest udzielana bezpłatnie i bez skierowania, ale musi być odpowiednio uzasadniona - podkreśla Maria Pisula, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w opolskim oddziale NFZ. - Pacjent może skorzystać z takiej formy opieki w przypadku: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów wskazujących na bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Także jeśli zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad na miejscu, przez telefon lub w przypadkach medycznie uzasadnionych - jedzie do domu pacjenta.

Z pomocy nocnej i świątecznej można skorzystać, gdy np. dojdzie do zaostrzenia dolegliwości związanej z już istniejącą u kogoś chorobą przewlekłą, np. wystąpi kolejny napad astmy oskrzelowej, ale towarzyszą jej umiarkowane duszności. W przypadku poważniejszego ataku trzeba już bowiem wzywać karetkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska