Prawa pacjenta: Prawo chorego do poufności

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Każdy pacjent leczony w przychodni czy w szpitalu ma prawo do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji o jego stanie zdrowia, postawionym rozpoznaniu i rokowaniach, a także o wykonanych u niego badaniach oraz ich wynikach.

- Bez zgody pacjenta lub osoby sprawującej nad nim prawną opiekę ani lekarz, ani pielęgniarka, ani nikt z personelu medycznego nie może nikogo informować o jego stanie zdrowia - podkreśla Maria Pisula, naczelnik wydziału świadczeń zdrowotnych w opolskim oddziale NFZ. - Pacjent natomiast ma prawo wskazać, komu informacje objęte tajemnicą będą przekazywane. Zasada ta obowiązuje także po ewentualnej śmierci chorego.

Pacjenci, o czym wielu z nich może nie wiedzieć, mają również prawo do tego, by przy udzielaniu im świadczeń zdrowotnych była obecna bliska im osoba.

- Może zaistnieć jednak taka sytuacja, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta lub w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego osoba udzielająca pomocy lub wykonująca badanie może odmówić obecności osoby bliskiej pacjentowi - zaznacza Maria Pisula. - Musi to jednak zostać odnotowane w dokumentacji medycznej.

Także obecność innych osób przy badaniu czy zabiegu, np. studentów medycyny, wymaga zgody pacjenta lub - jego opiekuna prawnego (w przypadku pacjentów niepełnoletnich, ubezwłasnowolnionych lub niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody.) Często jednak pacjenci o tym nie wiedzą i nikt ich nawet o to nie pyta. Mogą się więc poskarżyć w NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska