Prawdziwa wołowina i burgery bez chemicznych dodatków dopasowane do Twojej grupy krwi. Poznajcie Blood Burger z Kędzierzyna-Koźla!

Artykuł sponsorowany Daniel BARTECZKO

Prawie cztery lata temu w pobliżu Galerii Odrzańskie Ogrody w Kędzierzynie-Koźlu otwarty został food truck z genialnymi burgerami. Po dwóch latach działalności firma miała tak wielu klientów, że w miejscu food trucka otwarta została restauracja o nazwie Blood Burger. O tym dlaczego przejeżdżając przez Kędzierzyn-Koźle warto odwiedzić miejsce, które na dobre wpisało się na kulinarną mapę Opolszczyzny - opowiada Daniel Barteczko właściciel firmy.

- Podobno Wasi klienci to nie tylko mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla?

- Oczywiście nie prowadzimy żadnych oficjalnych statystyk, ale patrząc po rejestracjach samochodów oraz od samych klientów dowiadujemy się, że przyjeżdżają do nas z wielu okolicznych miejscowości. Mamy bardzo dobrą lokalizację, restauracja znajduje się blisko obwodnicy miasta i pewnie właśnie w związku z tym mamy całkiem sporą grupę stałych klientów z Opola, Gliwic, Zdzieszowic, czy Raciborza, którzy przejeżdżając przez Kędzierzyn-Koźle często starają się nas odwiedzić.

– W czym tkwi sekret waszych burgerów i co wyróżnia was od konkurencji?

- Stawiamy od samego początku na wysoką jakość produktów. Nasi klienci doceniają bardzo dobre bułki, zawsze świeże warzywa i mięso najlepszego gatunku, które przyprawiane jest wyłącznie mieszanką piętnastu ziół. Nie używamy żadnych chemicznych dodatków ani wzmacniaczy smaku.

- Na pewno unikalne też jest to, że wszystkie burgery zostały dopasowane do konkretnych grup krwi naszych klientów. Menu zostało opracowane z dietetykiem, który zadbał o zachowanie odpowiednich proporcji białka, węglowodanów i tłuszczu. Chodziło o to, aby znaleźć ich odpowiednią równowagę przez właściwe dobranie dodatków.

- Oferujecie wysoki gatunek wołowiny bez antybiotyków?

– Sercem burgera jest mięso, a to musi być u nas najlepsze. Kupujemy mięso bez antybiotyków które pochodzi tylko od najlepszych dostawców i regularnie sprawdzamy czy jest odpowiedniej jakości. Cyklicznie w akredytowanym laboratorium weryfikujmy jepod kątem zawartości tłuszczu. Dzięki temu wiemy, że nasza wołowina ma co najwyżej tylko 8 procent tłuszczu i myślę, że jest to jedna z głównych rzeczy które wyróżniają nas od konkurencji – podkreśla Daniel Barteczko.

- Dlaczego warto Was odwiedzić?

- Oprócz wysokiej jakości produktów, klientów staramy się przyciągać także ciekawymi nowościami w menu. Przykładowo całkiem niedawno do karty trafił burger ze słodkimi batatami, karmelizowaną cebulą, rukolą, papryka jalapeno, pyszną wołowiną i kapustą kiszoną według autorskiej receptury. Oczywiście bazą są nasze stałe pozycje w menu, spośród których na pewno każdy wybierze coś dla siebie.

- Zapraszam również do regularnego śledzenia naszej firmy w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/bloodburger/, poprzez które organizowane są liczne i atrakcyjne akcje promocyjne.

Blood Burger

ul. Kozielska 46, Kędzierzyn-Koźle

Tel. 507117066

Możliwość zamówień telefonicznych – odbierasz osobiście

www.facebook.com/bloodburger

Dodaj ogłoszenie