Prawie 2 mln złotych dofinansowania do wymiany nieekologicznych pieców

Materiał partnera zewnętrznego
Dofinansowaniem objętych zostanie aż 181 nieruchomości z terenu naszej gminy.
Dofinansowaniem objętych zostanie aż 181 nieruchomości z terenu naszej gminy.
Wniosek złożony przez gminę Krapkowice do projektu związanego z likwidacją indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie został najwyżej oceniony i uzyskał najwyższe dofinansowanie.

Całkowita wartość projektu to kwota ponad 5,5 mln zł, natomiast pozyskane dofinansowanie to dokładnie

1 888 334,50 zł.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura podkreśla dwie bardzo ważne kwestie.

- Cieszymy się niezwykle z takiego rozstrzygnięcia, gdyż dofinansowaniem objętych zostanie aż 181 nieruchomości z terenu naszej gminy. Mieszkańcy, którzy złożyli w ubiegłym roku deklarację przystąpienia do projektu otrzymają dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 34% kosztów kwalifikowanych inwestycji oraz dodatkowo 1 000 zł z budżetu naszej gminy. Po drugie, z budżetu gminy Krapkowice zgodnie z założeniami wydatkować powinniśmy ok. 375 tys. w przeciągu 3 lat, a więc to tylko 7 % wartości całego projektu - dodaje burmistrz Kasiura.

Krapkowicki projekt jest bardzo ambitny, przewiduje wymianę nieekologicznych, węglowych źródeł ciepła przede wszystkim na kotły gazowe - 156 szt., kotły na biomasę - 17 szt. oraz pompy ciepła - 8 szt.

To największy z 12 wniosków złożonych przez gminy województwa opolskiego, jednocześnie wybranych do dofinansowania w ramach tego naboru. Zgodnie z założeniami program będzie realizowany w latach 2020 - 2022.

Warto dodać, że pozyskane dofinansowanie jest efektem złożenia przez Gminę Krapkowice w grudniu 2019 roku wniosku na wymianę źródeł ciepła w ramach działania 5.5 Ochrona Powietrza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Do dofinansowania zakwalifikowano mieszkańców, którzy zdecydowali się na przystąpienie do projektu, a także poddali się przeprowadzeniu oceny energetycznej budynku.

27 maja 2020 r. Zarząd Województwa Opolskiego, uchwałą nr 2795/2020 zatwierdził Listę ocenionych projektów złożonych w ramach działania 5.5 Ochrona powietrza RPO WO 2014-2020.

Pełna lista dostępna na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska