Prawie 70 mld zł z Funduszu Spójności. Na co zostaną przeznaczone środki?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności.
Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. 123RF
Udostępnij:
W piątek zakończył się szczyt UE, na którym doszło do porozumienia w sprawie kolejnego unijnego budżetu. Nasz kraj będzie największym beneficjentem polityki spójności i otrzyma 66,8 mld euro. Celem Funduszu Spójności jest wspieranie projektów w dziedzinie środowiska i sieci transeuropejskich.

- Z zadowoleniem przyjmuję osiągnięcie porozumienia politycznego w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności. Porozumienie umożliwia państwom członkowskim i regionom wspieranie zrównoważonego pod względem społecznym i terytorialnym rozwoju regionów europejskich, przy jednoczesnej poprawie jakości życia naszych obywateli, zwłaszcza z obszarów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub zmarginalizowanych- powiedziała Elisa Ferreira, Komisarz ds. spójności i reform, cytowana przez oficjalny portal Unii Europejskiej.

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE ponad 370 mld euro z funduszy polityki spójności zostanie zainwestowanych we wsparcie transformacji cyfrowej i ekologicznej w państwach członkowskich- podano w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej z Przedstawicielstwem w Polsce.

Jak napisano, co roku organy publiczne w UE wydają około 14 proc. PKB na zamówienia publiczne, co łącznie daje ponad 1,9 bln euro. Prawie połowa środków przeznaczonych na politykę spójności jest przekazywana za pośrednictwem zamówień publicznych.

Komisja wspiera szereg inicjatyw, które mają pomóc państwom członkowskim w usprawnieniu korzystania z zamówień publicznych w inwestycjach UE zarówno przez administrację, jak i przez beneficjentów.

Jako przykład podano pakty na rzecz uczciwości, które mają gwarantować większą efektywność i przejrzystość przetargów oraz zabezpieczać pieniądze podatników UE. - Komisja podjęła również działania mające ułatwić zaangażowanie obywateli na rzecz lepszego zarządzania inwestycjami w ramach polityki spójności i efektywności tych inwestycji- dodano w komunikacie.

Porozumienie budżetowe zakłada, że wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. To największa kwota jaka kiedykolwiek został zadysponowana z budżetu UE. Jednocześnie nasz kraj będzie największym beneficjentem polityki spójności w Unii Europejskiej. Otrzymamy 66,8 mld euro. Celem Funduszu Spójności jest wspieranie projektów w dziedzinie środowiska i sieci transeuropejskich.

Po lipcowym unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że w ramach Funduszu Spójności Polska otrzyma w najbliższych siedmiu latach ok. 70 mld euro. - Polska wraca ze szczytu UE jako wielki zwycięzca, jesteśmy największym beneficjentem Funduszu Spójności, a budżet UE oznacza, że szansa dla Polski na złotą dekadę jest znacząco wyższa - mówił wtedy premier.

Jak czytamy na stronie Europejskiej Partii Ludowej, pieniądze te będą mogły być wykorzystane na takie działania jak ekologiczny transport miejski, modernizację kolei, szerokopasmowy Internet, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw m.in. z zakresu turystyki, wsparcie dla szeroko rozumianej kultury i edukacji, transformację energetyczną.

Czym jest Fundusz Spójności?

Z Funduszu Spójności korzystają państwa wspólnoty, których dochód narodowy brutto (DNB) na mieszkańca wynosi mniej niż 90 proc. średniego DNB w UE. Jak czytamy na oficjalnej stronie UE, jego celem jest „zredukowanie dysproporcji gospodarczych i społecznych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju”.

W latach 2014-2020 z Funduszu Spójności oprócz Polski skorzystali: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.

Polska z funduszy Unijnych korzysta już od 16 lat. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, od maja 2004 roku do września 2020 roku polski budżet został wsparty kwotą 188 miliardów euro. Jednocześnie do unijnej kasy wpłaciliśmy ponad 60 miliardów euro.

Polityka Spójności 2014- 2020

W latach 2014–2020 Polska realizowała 22 programy operacyjne w ramach unijnej polityki spójności. W tym okresie Polska otrzymała łącznie w ramach polityki spójności ok.77 mld euro. Z tej kwoty 51,2 mld euro trafiło do regionów słabiej rozwiniętych i 2,2mld euro dla regionów lepiej rozwiniętych.

Środki z funduszy unijnych obejmowały rozwój nowoczesnej infrastruktury transportowej, energetycznej i informacyjno-komunikacyjnej; tworzenie sprzyjającego innowacjom środowiska biznesowego; zwiększanie aktywności zawodowej w ramach udoskonalonej polityki zatrudnienia, włączenia społecznego i edukacji; rozwój zasobooszczędnej gospodarki przyjaznej środowisku.

W latach 2007–2013 łączny przydział środków w ramach polityki spójności wyniósł 67,3 mld EUR. Dzięki tym środkom od początku okresu finansowego 2007–2013 osiągnięto m.in. następujące rezultaty:

  • Ponad 43 000 utworzonych miejsc pracy
  • Ponad 3,2 miliony obywateli korzystających z ulepszonego transportu miejskiego
  • 5800 km zbudowanych i przebudowanych dróg
  • Ponad 250 000 osób korzystających z projektów z zakresu oczyszczania ścieków
  • Ponad 800 000 osób z dostępem do szerokopasmowego Internetu
  • Ponad 600 projektów w dziedzinie badań i rozwoju
  • ze środków z EFS przeszkolono 6,7 mln osób.

Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków

Wideo

Materiał oryginalny: Prawie 70 mld zł z Funduszu Spójności. Na co zostaną przeznaczone środki? - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof
12 grudnia, 10:42, Gość:

Ile to będzie SASINÓW?

Przecież tam kasa idzie na aparat unijny i utrzymywanie analfabetów z Afryki. Cejrowski miał rację.

G
Gość

Ile to będzie SASINÓW?

Dodaj ogłoszenie