Prawie milion złotych na orkiestry dęte z Opolszczyzny. Podpisano umowy w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gogolinie. Gmina Gogolin jest wśród beneficjentów tegorocznego Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, z którego pieniądze zasilą m.in. opolskie orkiestry dęte.
Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gogolinie. Gmina Gogolin jest wśród beneficjentów tegorocznego Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, z którego pieniądze zasilą m.in. opolskie orkiestry dęte. Arch. Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie
W środę (29 marca) podpisano umowy i porozumienia w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wydarzenie odbyło się w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej.

Ponad milion złotych na przedsięwzięcia kulturalne uwzględniono w ramach tegorocznego Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Z tego 990 tys. złotych wspomoże działalność orkiestr dętych z Opolszczyzny.

W województwie opolskim mamy około 70 orkiestr dętych.

- To wielki kapitał edukacyjny - zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Wielu z uczestników orkiestr to są wychowankowie szkół muzycznych I i II stopnia i ognisk muzycznych. W orkiestrach mogą kontynuować to, co zaczęli wcześniej - niełatwą edukację muzyczną.

Podpisanie umów i porozumień odbyło się w Filharmonii Opolskiej. Według zamysłu, działania edukacyjne prowadzone w orkiestrach dętych mają być objęte patronatem merytorycznym filharmoników.

- Chciałbym, aby środowisko ludzi dorosłych, zajmujących się organizacją edukacji muzycznej w województwie opolskim, było ze sobą skoordynowane, żeby dorośli mogli tworzyć możliwości dla młodych ludzi. Młodzi nie zorganizują się sami, nie odnajdą się w żadnej organizacji, kiedy my, dorośli im w tym nie pomożemy, nie stworzymy fundamentów - przekonuje marszałek województwa.

Zainteresowanie tego typu edukacją jest zauważalne. Przykład znajdziemy w gminach Gogolin i Walce.

- Już mamy dziecięcia orkiestrę, 50 osób narybku, który czeka i za chwilę zasili szeregi. Na pewno muzykowanie będące piękną tradycją Opolszczyzny nie zginie - zaznacza burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

Włodarz Gogolina zdradził również, że wraz z Walcami szykują się do bicia rekordu Guinnessa w śpiewaniu przy akompaniamencie orkiestr dętych. Już teraz chęć udziało zgłosiło 12 zespołów złożonych w sumie z 500 wykonawców. Uczestnicy bicia rekordu będą śpiewali piosenkę "Poszła Karolinka do Gogolina".

Dofinansowanie z budżetu samorządu województwa otrzymało dziewięć projektów:

  • „Muzyczna Podroż po Europie” - to edukacyjny projekt skierowany w głównej mierze do muzykującej młodzieży z województwa opolskiego, która swoje odkryte talenty rozwijać będzie grając w zespołach i orkiestrze pod okiem wykształconych muzyków młodego pokolenia. Beneficjent: OKO - Fundacja Orkiestra Dęta Opole- Szczepanowice. Subregion obejmujący miasto Opole i powiat opolski. Kwota: 150 000 zł.
  • „Gramy, śpiewamy i nagrywamy- promujemy opolskie" - celem nadrzędnym projektu jest wydanie płyty promującej Województwo Opolskie jako województwa z najbardziej rozwiniętymi orkiestrami dętymi. Pięć orkiestr biorących udział w projekcie weźmie udział w 80 godz. sesji nagraniowej w profesjonalnym studiu nagrań, gdzie zostaną przeniesione na płytę ich umiejętności i najpiękniejsze dźwięki. Płyta zawierać będzie repertuar 5 orkiestr i będzie swoistą wizytówką Województwa Opolskiego. Beneficjent: OKO – Fundacja Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki. Subregion obejmujący powiaty kluczborski, namysłowski, oleski. Kwota: 150 000 zł.
  • „...Muzyczna uczta dla mieszkańców powiatu oleskiego" - celem głównym zadania jest przeprowadzenie warsztatów gospel, które w sposób szczególny połączą i zmotywują młodych wokalistów . Podczas warsztatów zostanie przygotowany repertuar muzyki gospel, który zostanie zaprezentowany na koncercie w jednym z kościołów powiatu oleskiego. Warsztaty będzie prowadził jeden z najbardziej znanych zespołów estradowych polskiej sceny muzycznej gospel. W ramach przedsięwzięcia zakupione zostaną stroje instrumenty i nagłośnienie. Beneficjent: OKO - Fundacja Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki. Powiat oleski. Kwota: 100 000 zł.
  • „Tam gdzie ładnie... brzmi Orkiestra" – projekt zakłada organizację koncertu. Działanie ma zaktywizować nie tylko młodych wykonawców, którzy realizują swoją pasję grania w zespołach muzycznych, ale też zwyczajnych ludzi, którzy na co dzień nie mają zbyt wielu możliwości obcowania z żywą muzyką. Beneficjent: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych – TIKEA. Subregion obejmujący powiaty głubczycki, krapkowicki, prudnicki. Kwota: 150 000 zł.
  • „...po Opolsku!” - to projekt kulturalny skierowany do wszystkich mieszkańców województwa opolskiego, jednak swoim zasięgiem medialnym i promocyjnym daleko wybiegającym poza granice województwa. Celem projektu jest przybliżenie opolskiej społeczności muzyki z okresu baroku i klasycyzmu, w wykonaniu młodych, ambitnych artystów -mieszkańców województwa opolskiego. Beneficjent: OKO- Fundacja Orkiestra Dęta Opole- Szczepanowice. Powiat opolski. Kwota: 100 000 zł.
  • „Tam gdzie ładnie... brzmi Orkiestra" – projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów integrujących młodzież muzykującą, zakup instrumentów muzycznych, zakup wyposażenia miejsca prób orkiestry, organizacji koncertów plenerowych. Beneficjent: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych – TIKEA. Subregion obejmujący powiaty: strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski. Kwota: 150 000 zł.
  • „W jedności siła - organizacja wyjazdów edukacyjnych, kulturalnych oraz imprezy kulturalnej dla mieszkańców powiatu nyskiego i brzeskiego”. Beneficjent: Ochotnicza Straż Pożarna w Kępnicy. Kwota: 150 000 zł
  • POROZUMIENIE: w sprawie powierzenia Gminie Gogolin realizacji zadania „Rekordowo na ludowo w rytmach orkiestr dętych – 800 lat Gogolina”. To pomysł, który polega na „biciu rekordu” w odśpiewaniu i graniu śląskiej pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina” - w rytm 6 Orkiestr Dętych z terenu powiatu krapkowickiego. Kwota: 90 000 zł
  • POROZUMIENIE: w sprawie powierzenia Gminie Prószków realizacji zadania „Muzyka łączy pokolenia – IV edycja". Zadanie ma na celu aktywizację seniorów oraz dzieci i młodzieży do czynnego udziału w życiu kulturalnym regionu. Kwota: 100 000 zł.

Po podpisaniu umów i porozumień odbyło się spotkanie robocze dyrektora Filharmonii Opolskiej z kapelmistrzami orkiestr dętych z regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska