Prawo jazdy będzie droższe o kilkaset złotych? Chodzi o VAT. Przez wyrok TSUE prawo jazdy będzie kosztowało więcej? [27.03.2019]

js
Kurs na prawo jazdy będzie droższy? Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE zwalnianie szkół jazdy z podatku VAT nie ma uzasadnienia. TSUE uznało, że kursy na prawo jazdy nie stanowią usługi edukacyjnej. Do tej pory przyjmowano inną wersję. Wyrok może znacznie wpłynąć na koszty uzyskania prawa jazdy. Koszty podatku najprawdopodobniej zostaną przesunięte na kursantów.

Wyrok dotyczy jednej z niemieckich szkół praw jazdy. Ma jednak znaczenie dla wszystkich państw Unii Europejskiej. W Polsce szkoły jazdy zostały zwolnione z podatku VAT w 2011 r. Podstawą prawną decyzji jest indywidualna interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-145/11-2/MK).

Prawo jazdy nie jest usługą edukacyjną!

Wątpliwości dotyczące zasadności zwolnień z podatku VAT pojawiły się w związku ze sprawą niemieckiej spółki A&G Fahrschul-Akademie GmbH. Początkowo spółka rozliczała VAT od prowadzonych przez siebie kursów na prawo jazdy. Później jednak chciano z tego zrezygnować – przez wzgląd na fakt, że kursy należą do usług edukacyjnych. Niemiecki fiskus odmówił jednak prawa do korekty.

Trybunał Sprawiedliwości UE pochylił się nad sprawą. W niedawno wydanym wyroku przepis umożliwiający zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT został zakwestionowany. TSUE uznał kursy za „nauczanie specjalistyczne”, które nie może podlegać zwolnieniom.

Rzecznik generalny TSUE Maciej Szpunar przypomniał, że preferencja dla usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego (art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy) obejmuje czynności, które są wykonywane w interesie publicznym:

Maciej Szpunar: Nie ma o tym mowy w przypadku kursów na prawo jazdy, bo na zdobyciu uprawnień do kierowania autem ma zależeć nie tyle państwu, ile samym kursantom.

Wiosenny ogólnopolski test znajomości znaków drogowych. Kierowco - musisz zdobyć 100%! QUIZ

Prawo jazdy będzie droższe? Koszty znacznie wzrosną?

Wyrok TSUE może mieć znaczny wpływ na kursantów. Uzyskanie prawa jazdy najprawdopodobniej będzie droższe.

  1. W stolicy średni koszt kursu na prawo jazdy wynosi 1400 zł.
  2. Po doliczeniu podatku kurs może zdrożeć do 1722 zł.
  3. Najprawdopodobniej wprowadzenie obowiązku VAT może oznaczać dla OSK obligatoryjne prowadzenie pełnej dokumentacji przebiegu pojazdu.

Polski fiskus do tej pory akceptował interpretację kursów na prawo jazdy jako usługę kształcenia albo przekwalifikowania zawodowego (dla kategorii praw jazdy B, C, D i E). Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” ostatnie interpretacje dotyczące spraw opodatkowania kursów na prawo jazdy pochodzą z 2015 r. i 2016 r. Zarówno pierwsza, jak i druga dowodzą, że szkolenia na prawo jazdy są zwolnione z podatku VAT.

Krzysztof Ugolik, menedżer w dziale doradztwa podatkowo-prawnego PwC dla „DGP”: Wyrok TSUE w fundamentalny sposób może wpłynąć na rozliczenie szkół nauki jazdy. Jeżeli cena oferowanych przez nie kursów wzrośnie o VAT, może to przełożyć się na mniejszą liczbę chętnych do uzyskania prawa jazdy. To z kolei wywoła jeszcze większą presję na i tak konkurencyjnym rynku. Właściciele ośrodków szkolenia kierowców będą musieli zmierzyć się ponadto z niestosowanymi dotychczas przepisami, przede wszystkim dotyczącymi odliczenia VAT od nabycia lub leasingu samochodów i kwalifikacji związanych z tym kosztów uzyskania przychodów. Obecne przepisy nie dają szkołom jazdy żadnych preferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska