Prawo jazdy tylko dla dorosłych

Wan
Od nowego roku zacznie obowiązywać nowy kodeks drogowy, który między innymi podnosi barierę wieku, od jakiego można otrzymać prawo jazdy.

Młodzi kierowcy to jedni z najbardziej niebezpiecznych użytkowników dróg. Ich brawura w połączeniu z brakiem doświadczenia doprowadziły już do wielu tragedii. W ubiegłym roku na Opolszczyźnie osoby w wieku od 15 do 24 lat były sprawcami prawie jednej czwartej wszystkich wypadków i więcej niż co piątej kolizji. W tym roku młodzi kierowcy doprowadzili już do więcej niż 25 procent wszystkich wypadków. Spowodowali też co piątą kolizję.

Nowy kodeks drogowy podwyższa z 17 do 18 lat barierę wiekową, od której można ubiegać się o prawo jazdy. Choć jednak nowy kodeks wejdzie w życie od 1 stycznia 2002 roku, to artykuł mówiący o wieku kierowców zacznie obowiązywać dopiero od 1 czerwca przyszłego roku.
- Na razie nie obserwujemy jakiegoś zwiększonego zainteresowania młodych ludzi zdawaniem egzaminów na prawo jazdy - stwierdza Stefan Książek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Młodzi stanowią około 35 procent wszystkich osób zdających egzamin. Większej fali 17-latków spodziewamy się wtedy, gdy będzie się zbliżał moment, od kiedy podniesiona zostanie bariera wiekowa. Wielu siedemnastolatków będzie chciało zapewne zdążyć zdobyć prawo jazdy według starych zasad. Przy okazji warto wyjaśnić, że jeżeli jakiś 17-latek rozpocznie kurs na przykład w połowie czerwca, to będzie zdawał egzamin według starych zasad, choć w tym momencie będą już obowiązywały nowe regulacje prawne.

Pamiętajmy również, że przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy każdy, bez względu na wiek, może zdobyć maksymalnie 20 punktów karnych (bardziej doświadczeni kierowcy mogą ich złapać 24). Jeżeli ktoś przekroczy ten limit, musi ponownie zdawać egzamin.

Młodzi i niebezpieczni. W ubiegłym roku kierowcy w wieku od 15 do 17 lat spowodowali w naszym województwie 53 wypadki, w których trzy osoby zginęły, a 91 zostało rannych. Byli także sprawcami 211 kolizji.
Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 351 wypadków z 34 ofiarami śmiertelnymi i 549 rannymi. Spowodowali też 1552 kolizje. Ogółem w ubiegłym roku doszło na Opolszczyźnie do 1634 wypadków, które pochłonęły życie 167 osób. 2198 osób zostało rannych. Doszło też do 7837 kolizji.
Od stycznia do końca sierpnia tego roku osoby w wieku od 15 do 17 lat spowodowały 110 kolizji oraz 39 wypadków, które pochłonęły osiem istnień ludzkich, a ranne zostały 53 osoby.
Kierowcy w wieku 18 - 24 lata doprowadzili do 243 wypadków z 26 ofiarami śmiertelnymi i 387 osobami rannymi. Są także sprawcami 1129 kolizji.
Ogółem do września na Opolszczyźnie doszło do 1107 wypadków. 89 osób zginęło, a 1599 zostało rannych. Kolizji było już 5423.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska