Prawo jazdy w smartfonie. Co należy wiedzieć? Odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tradycyjny dokument można zostawić w domu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ/Pixabay/Istock
Od 5 grudnia kierowcy mogą zostawić tradycyjne prawo jazdy w domu. Teraz policja w czasie kontroli drogowej wszystkie informacje może sprawdzić we własnej bazie danych. Dokument warto posiadać jednak w wersji elektronicznej, ale czy trzeba zainstalować aplikację mObywatel? A co najważniejsze, czy mundurowi na pewno nie nakładają mandatów za brak prawa jazdy? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziecie w galerii zdjęć.

5 grudnia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Od tego dnia kierowcy w Polsce nie muszą już ze sobą wozić tradycyjnego prawa jazdy. Mogą zabrać je ze sobą w smartfonie lub wcale. Odpowiednie służby, takie jak policja, w razie kontroli mają już dostęp do naszych uprawnień poprzez własną bazę danych.

Co zrobić, aby skorzystać z mPrawa Jazdy?
Czy policja na pewno nie nakłada mandatów za brak tradycyjnego prawa jazdy?
Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziecie w galerii zdjęć:

Z kolei od dwóch lat obowiązują przepisy, które zwalniają nas z noszenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC.

Dokumenty, takie jak mPojazd (elektroniczny dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie) oraz mPrawo Jazdy, znajdziemy teraz w aplikacji mobilnej mObywatel.

W związku z nowymi przepisami rodzi się wiele pytań, m.in.: Czy trzeba zainstalować aplikację mObywatel? Czy na pewno policja nie będzie nakładała mandatów za brak tradycyjnego prawa jazdy? Co zrobić, aby skorzystać z aplikacji? Odpowiedzi na najważniejsze pytania udzieliło Ministerstwo Cyfryzacji. Umieściliśmy je w galerii zdjęć.

Dokumenty w aplikacji mObywatel na smartfonie

Choć prawa jazdy już nie musimy ze sobą wozić, to warto zainstalować sobie chociażby aplikację mObywatel. Dlaczego? Może się ona przydać w przypadku drobnych stłuczek. Wtedy elektroniczne dokumenty pomogą w wypisaniu oświadczenia. Wtedy mPojazd pozwala nam na łatwy i szybki dostęp do danych samochodu oraz ubezpieczenia.

Z kolei brak konieczności okazania prawa jazdy w czasie kontroli drogowej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia swojej tożsamości. Właśnie wtedy będziemy mogli wylegitymować się mTożsamością lub mPrawem Jazdy, co przyspieszy niezbędne procedury.

Nowe przepisy nie zwalniają nas z posiadania tradycyjnego prawa jazdy

Należy jednak pamiętać, że posiadanie elektronicznych odpowiedników nie oznacza końca tradycyjnych dowodów rejestracyjnych czy praw jazdy. W przypadku zakupu samochodu lub zdobycia uprawnień do prowadzenia danej grupy pojazdów nadal należy zgłosić się do urzędu i wyrobić odpowiedni dokument.

Sprawa jest prostsza jedynie w przypadku zakupu ubezpieczenia OC przez internet. Ubezpieczalnia sama zgłasza ten fakt odpowiednim instytucjom, a potwierdzenie automatycznie pojawia się w aplikacji mObywatel oraz bazach danych policji. Nie musimy posiadać go już w wersji fizycznej, o ile nie będzie to wymagane.

mTożsamość to nie to samo co dowód osobisty

Jednym z dokumentów, który możemy nosić w swoim smartfonie, jest mTożsamość. Za jej pomocą można wylegitymować się przy odbieraniu przesyłki na poczcie, w sklepie, restauracji, hotelu, przychodni zdrowia, podczas odbierania karty do głosowania w wyborach etc. W skrócie, wszędzie tam, gdzie wymagane jest potwierdzenie tożsamości.

mTożsamość nie jest jednak dowodem osobistym, dlatego jeśli konieczne jest dla nas posiadanie tegoż lub paszportu, wtedy nasz elektroniczny dokument nie zostanie zaakceptowany.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo jazdy w smartfonie. Co należy wiedzieć? Odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tradycyjny dokument można zostawić w domu - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska