Prawo pracy. Za dyżur pełniony w domu należą się pieniądze lub urlop

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu

Jacek O.: Czy pracodawca może nakazać pracownikowi pełnienie dyżuru w domu poza godzinami pracy? Pytam, bo ostatnio otrzymałem takie polecenie od szefa, a nie jest mi to na rękę. Jak w takiej sytuacji pracodawca powinien mi zapłacić?

Zobacz: Opole. PIP będzie szkolić z prawa pracy

Dyżur jest dodatkowym świadczeniem pracownika realizującego swoje zobowiązania wobec pracodawcy po normalnych godzinach pracy. Czas dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do przysługującego mu odpoczynku dobowego (co najmniej 11-godzinnego) oraz tygodniowego (co najmniej 35- godzinnego).

Czas dyżuru pełnionego poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę nie jest wliczany do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik tej pracy nie wykonał. Natomiast godziny efektywnej pracy podczas dyżuru (przekraczające normalny czas pracy ustalony dla pracownika), należy traktować jako godziny nadliczbowe.

W świetle komentowanego art. 1515 kodeksu pracy za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia mu czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagrodzenia, to 60 proc. wynagrodzenia.

Jeśli postanowienia układu zbiorowego regulaminu pracy lub wynagradzania nie różnicują kwestii tych uprawnień na korzyść pracownika, to pracodawca ma obowiązek udzielić mu za czas dyżuru czasu wolnego od pracy, a gdy nie ma takiej możliwości - wypłacić wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania.

Jeśli pracownik w trakcie dyżuru wykonywał pracę, wówczas do czasu pracy wliczany jest cały okres dyżuru, a nie tylko czas, przez jaki praca była wykonywana. Godziny efektywnej pracy wykonywanej podczas dyżuru muszą być traktowane jako godziny nadliczbowe i w ten sposób wynagradzane - wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysiek

skopiowali fragment z kodeksu pracy. porada na najwyższym poziomie

n
niki

ostatnia kwestia od akapitu jeśli pracownik
debil to napisał

d
dyzurny

Jak to w końcu jest z dyżurami domowymi, w zapisach prawnych nie ma nic na ten temat aby pracownik pełniący dyżur w domu otrzymywał za to wynagrodzenie czy czas wolny. Istnieje jedynie zapis, że pracownik musi mieć 11godzin przerwy pomiędzy dyżurem a rozpoczęciem właściwego czasu pracy. Czyli wynika z tego, że pracodawca może nam zlecić takie darmowe dyżury codziennie, nie zapłacić ani grosza a my mamy być uwiazani przez cały ten czas? Czy taki dyżur jeśli nie byl zapisany w umowie o prace, może być zlecany jako stały obowiazek codziennie czy tylko czasami? Co jeśli pracodawca nie jest w stanie udzielić 11godzinnego odpoczynku? czy musi ten czas zrekompensować pracownikowi zapłatą jak za normalny dyżur w miejscu pracy? czyli 60% stawki godzinowej?

Dodaj ogłoszenie