Prawo pracy. Zwolnienie z powodu braku zaufania

(jotel)
fot. archiwum
fot. archiwum
Na pytanie odpowiada Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu

Anna K.: Jestem załamana i nie wiem, co robić. W zeszłym tygodniu otrzymałam wypowiedzenie z pracy. Pracodawca podał w uzasadnieniu, że utracił do mnie zaufanie. Dla mnie to argument wzięty „z sufitu” i mało konkretny. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Zobacz: Zwolnienia grupowe. Zagrożenie ale i szansa

Tak. Zgodnie z art. 30 §4 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę (na czas nieokreślony) przyczynę takiego wypowiedzenia. Przyczyn może być wiele, ale aby wypowiedzenie było skuteczne, wystarczy, gdy poda tylko jedną.

Termin „zaufanie” jest pojęciem subiektywnym, a więc trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Orzecznictwo utrwalone w tym zakresie potwierdza, iż jest to stan z pogranicza sfery racjonalnej i emocjonalnej, co uniemożliwia w pełni jego obiektywną ocenę.

Wyraża się ono między innymi w przekonaniu o możliwości polegania na danej osobie. Z tego względu zaufanie lub jego brak może mieć istotne znaczenie przy ocenie pracownika w kontekście skutków, jakie łączy z nim prawo pracy.

Utrata zaufania do pracownika - na którą składają się zarówno elementy obiektywne, jak i subiektywne - może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Należy jednak podkreślić, że utrata zaufania musi być zawsze powiązana z konkretnym zachowaniem lub zaniechaniem pracownika.

Nie chodzi tu tylko o zachowanie, które jest związane z naruszeniem przez niego obowiązków pracowniczych. Uzasadniony brak zaufania może istnieć także wtedy, gdy pracownikowi nie można przypisać winy, jednak jego zachowanie nosi cechy naruszenia obowiązków pracowniczych.

Zobacz: Prawo pracy. Za dyżur pełniony w domu należą się pieniądze lub urlop

Przyczyna wypowiedzenia musi być prawdziwa i konkretna, dlatego nie wystarczy ogólnikowy zwrot powołujący się na utratę zaufania do pracownika, jeżeli nie jest ona połączona z wykazaniem konkretnych okoliczności, które taki wniosek uzasadniają.

Z drugiej zaś strony wskazanie w piśmie wypowiadającym utratę zaufania pracodawcy do pracownika konkretyzuje się tę przyczynę w kontekście znanych pracownikowi zarzutów postawionych mu wcześniej przez pracodawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska