Prawy brzeg o krok bliżej

Krzysztof Baranowski
Wczoraj Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otrzymał zgodę na rozpoczęcie budowy obwałowań wyspy Pasieka.

Chodzi o pozwolenie wodno-prawne. Wydał je po przeprowadzeniu specjalnej rozprawy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Odbyła się ona w siedzibie WZMiUW w Opolu. - RZGW jako zarządca drogi wodnej musi określić warunki prawne przeprowadzania jakichkolwiek prac wzdłuż brzegów. Jest to formalna zgoda na ich rozpoczęcie - tłumaczy Tadeusz Cygan, dyrektor WZMiUW w Opolu. - Kolejnym koniecznym etapem będzie teraz uzyskanie od nadzoru budowlanego zgody na budowę. W tym celu trzeba przedstawić projekt inwestycji - dodaje.

Dyrektor Cygan zapewnia, że inwestor jest do tego przygotowany. Wcześniej obwałowania wyspy Pasieka miała wykonać gmina. W wyniku przetargu wyłoniono projektanta, który zrobił całą niezbędną dokumentację.
Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy mogłaby rozpocząć się budowa umocnień. Największą przeszkodą jest tu brak pieniędzy. W czerwcu tego roku, po zakończeniu modernizacji umocnień lewego brzegu Odry, WZMiUW, wystąpił o kolejne środki z budżetu państwa. 25 mln zł potrzebne było nie tylko na budowę wałów w Opolu, ale także w gminie Cisek (powiat Kędzierzyn-Koźle) oraz w Lubszy (Brzeg) zalanych podczas powodzi w 1997 r. Nie ma jeszcze w tej sprawie odpowiedzi. - Budżet państwa gwarantuje na razie około 3 mln zł, które już wpłynęły do urzędu marszałkowskiego i zostaną nam niebawem przekazane. W związku ze znanymi trudnościami finansów państwa chyba nie ma co liczyć na więcej - przypuszcza dyrektor Cygan. Wątpi też w możliwość uzyskania pomocy z instytucji Unii Europejskiej. - Ostatnie takie pieniądze wykorzystaliśmy w czerwcu tego roku. Pochodziły z Banku Rozwoju Europejskiego.
Dziś szef WZMiGW weźmie udział w zorganizowanej w Krakowie naradzie. Będą w niej uczestniczyć, między innymi, przedstawiciele Głównego Komitetu Przeciwpowodziowego, dyrektorzy WZMiGW z terenów dotkniętych tegoroczną powodzią i tą z 1997 r.

Na spotkaniu zostaną omówione kwestie usuwania skutków ostatniego kataklizmu i zabezpieczenia terenów dotykanych powodziami. Powinny też zostać opracowane założenia inwestycji koniecznych do przeprowadzenia w 2002 r. Dyrektor Cygan przypuszcza, że również będzie się też mówić o potrzebnych na nie pieniądzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska