Prawybory w Opolu. Uczniowie z "Elektryczniaka" głosowali na Korwina i Kukiza

Artur  Janowski
Artur Janowski
Kasper Wróblewski z klasy I c zagłosował na Kukiza. - Bo niczego nie próbuje owijać w  bawełnę i  mówi jak jest, a nie tak jak obecnie rządzący - mówił uczeń technikum.
Kasper Wróblewski z klasy I c zagłosował na Kukiza. - Bo niczego nie próbuje owijać w bawełnę i mówi jak jest, a nie tak jak obecnie rządzący - mówił uczeń technikum. Artur Janowski
Gdyby wybory rozgrywały się w szkołach, to zwycięzcami byłyby komitety KORWiN i Kukiz 15’. W głosowaniu w opolskim „Elektryczniaku” wyjątkowo słabo wypadły Lewica, PiS i Platforma.

Na żadną z tych partii nie zagłosowałby Kasper Wróblewski z I c, który wolał poprze ugrupowanie Pawła Kukiza.

- Mówi jak jest, a jego program, przynajmniej z tego co słyszałem w radiu, bardziej mi odpowiada od tego, który oferuje Janusz Korwin Mikke - opowiada Kasper.

Kiedy jednak pytamy o szczegóły programu, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu nie potrafi sobie nic przypomnieć. Wie natomiast, że Paweł Kukiz „mówi jak jest i niczego nie owija w bawełnę”.

- I jest inny od tych, którzy teraz rządzą - podkreśla uczeń.

Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu był dziś jedną z ponad 1550 szkół w całym kraju, które wzięły udział w akcji "Młodzi głosują”, firmowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Dla uczniów to dobra lekcja demokracji, tłumaczymy im, że głosowanie to nie nic trudnego i że to jest nasz przywilej - mówi Katarzyna Dworaczyńska, nauczycielka, która koordynowała akcję.

Na głosujących uczniów nikt nie wpływał, co dobrze pokazują wyniki głosowania, które wygrał komitet KORWiN z liderem Januszem Korwinem-Mikke (158 głosy), a za nim było ugrupowanie Pawła Kukiza (101). Niezły wynik zanotował komitet „Szczęść Boże” Grzegorza Brauna (58), a mocno w tyle był znane komitety partyjne.

Platforma Obywatelska dostała tylko 56 głosów, Prawo i Sprawiedliwość 30, a Zjednoczona Lewica zaledwie 4 i była lepsza tylko od PSL i JOW Bezpartyjni. Nieźle wypadła mniejszość niemiecka z 45 głosami. Na mniejszość swój głos oddał m.in. Szymon Podstawa z II klasy.

- Są wyważeni, przewidywalni i nie tak nachalni jak inne komitety - tłumaczył nto.

Łączne wyniki wyborów uczniów - zebrane ze wszystkich szkół uczestniczących w akcji - zostaną opublikowane 26 października, czyli dzień po wyborach parlamentarnych. W ocenie dr. Grzegorza Balawajdera, politologa UO już można powiedzieć, że niewiele się zmienią.

- Młodzi niemal zawsze stoją w opozycji do rządzących, a tak postrzegają obecnie nie tylko PO, ale także PiS i Zjednoczoną Lewicą - tłumaczy Balawajder. - Kukiz, czy Korwin są dla nich lepszym wyborem, bo po pierwsze nie są przy władzy, a po drugie mówią do nich bardziej zrozumiałym językiem. Z czasem młodzi idą jednak do pracy, muszą zacząć zarabiać na chleb i wówczas ich polityczne wybory zmieniają się. Tak dzieje się od lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska